İnşaatlarda iş sağlığı ve güvenliğinin önemi ve bir inşaat alanında örnek risk değerlendirmesi
The importance of occupational health and safety education in constructions and sample risk assessment in A construction area
- Tez No: 600402
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Sağlık Eğitimi, Teknik Eğitim, Accidents, Health Education, Technical Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gerçekleştirilen çalışmanın asıl amacı inşaat işkolunda çalışan kişilerin genel olarak devamlı yüz yüze kaldığı risklerin belirlenmesi ve bu risklere karşı alınması gereken güvenlik önlemlerinin belirtilmesi ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısının azaltılmaya çalışılmasıdır. Çalışma kapsamında çeşitli inşaat şantiyelerinde gözlemler gerçekleştirilerek muhtemel olan riskler belirlenmeye çalışılacaktır. Belirlenen risklerin Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemi ile skorları belirlenerek bu skorların düşürülmesi çalışmalarında nelerin yapılması gerektiği yorumlanacacaktır. Bu sayede inşaat işlerinde karşılaşılan meslek hastalıkları ve iş kazalarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikli olarak iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının açıklamalarına yer verilmiştir. Ardından inşaat işlerinde çalışanların karşılaşmış oldukları sorunlara değinilerek iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca inşaatlarda risk değerlendirme çalışmasına da proje kapsamında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the risks that the people working in the construction sector are constantly facing and to try to reduce the number of occupational accidents and occupational diseases by specifying the security measures to be taken against these risks. In line with the results of the surveys, all of the people working in the construction works should have a specific training. Appropriate persons must be selected for the work performed. All kinds of work carried out within the scope of construction works require absolute expertise. Within the scope of this project study, primarily the concepts of occupational health and safety were explained. Then, the problems faced by the workers in the construction work were addressed and assessed in terms of occupational health and safety. In addition, risk assessment work was also included in the project during construction.