İnşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları: Özel bir inşaat firması örneği
Occupational health and safety practices in construction: Example of A private construction company
  1. Tez No: 718499
  2. Yazar: ŞABAN BAYKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gerçekleştirilen çalışmanın asıl amacı inşaat işkolunda çalışan kişilerin genel olarak devamlı yüz yüze kaldığı risklerin belirlenmesi ve bu risklere karşı alınması gereken güvenlik önlemlerinin belirtilmesi ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısının azaltılmaya çalışılmasıdır. Çalışma kapsamında çeşitli inşaat şantiyelerinde gözlemler gerçekleştirilerek muhtemel olan riskler belirlenmeye çalışılacaktır. Belirlenen risklerin Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemi ile skorları belirlenerek bu skorların düşürülmesi çalışmalarında nelerin yapılması gerektiği yorumlanacaktır. Bu sayede inşaat işlerinde karşılaşılan meslek hastalıkları ve iş kazalarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikli olarak iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının açıklamalarına yer verilmiştir. Ardından inşaat işlerinde çalışanların karşılaşmış oldukları sorunlara değinilerek iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca inşaatlarda risk değerlendirme çalışmasına da proje kapsamında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to try to reduce the number of work accidents and occupational diseases by determining the risks that people working in the construction industry are constantly faced with and specifying the safety measures to be taken against these risks. Within the scope of the study, possible risks will be determined by making observations at various construction sites. The scores of the identified risks will be determined with the Fine-Kinney risk assessment method, and what should be done in the studies to reduce these scores will be interpreted. In this way, it is aimed to reduce occupational diseases and work accidents encountered in construction works. Within the scope of this study, primarily the explanations of the concepts of occupational health and safety are given. Then, the problems faced by the workers in construction works were mentioned and evaluated in terms of occupational health and safety. In addition, risk assessment work in constructions was also included in the project.