İnşaat sektöründe yüksekte çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği ve yüksekten düşme iş kazalarının incelenmesi
Occupational health and safety at height in construction sector and analysis of workplace accidents involving falls from height
  1. Tez No: 409023
  2. Yazar: ÜLKÜ TAŞDÖKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET RIDVAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnşaat sektörü çoğunlukla insan gücünün kullanıldığı, geniş iş imkanları sağladığı için ekonomik gelişim sürecinde önde gelen sektörlerdendir. Bu sektör isçilerin maruz kaldıkları risklerin çeşitliliği ve kazaların yoğun olarak yaşandığı sektörlerden biridir. Özellikle yüksekten düşme iş kazaları çok sayıda çalışanın ölümüne veya yaralanmasına yol açmaktadır. Ciddi şekilde düşen her 5 kişiden biri hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle yüksekten düşmeyi önleyici sistemlerin toplu ve kişisel korunma yöntemleri, güvenli bağlantı noktalarının kullanımı, ekipmanların kontrolü ve bakımı hayati önem taşır. İşverenler iş sağlığı ve güvenliği için önlem almak bunun için gerekli araç ve gereçlerin tamamını iş yerinde bulundurmak, çalışanlar da iş sağlığı ve güvenliği için bu önlemeleri uygulamak zorundadırlar. İş kazalarının yaklaşık maliyeti Milli Eğitim Bakanlığının bütçesine denk gelmektedir. İş kazalarının maddi kayıpları bu kazaları engellemek için kullanılan ekipmanların maliyetinin yaklaşık 5 katı kadardır. Bununla birlikte çalışanların eğitimi de kazaların önlenmesi için oldukça etkilidir. Kazalardaki insan hatasını önlemek için alınan eğitimler hayati önem taşır. Bu eğitimler yüksekte çalışmayla ilgili güvenlik önlemlerini, ekipmanların doğru kullanımını, acil durumlarda yapılması gerekenleri içermelidir. Bu çalışmada iş kazasının tanımı ve ilgili mevzuat, yüksekte çalışma tanımı, düşmeye neden olan faktörler ve düşme riski olan yerler, düşmeden korunmak için kullanılan ekipmanlar ve standartları, alınması gereken sağlık ve güvenlik tedbirleri ve ilgili yönetmelikler, tehlikeli durumları tanımlayabilme, çalışanların toplu ve bireysel korunma yöntemleri, kişisel koruyucu donanımlar, yüksekte çalışmalarda kullanılması gereken ekipmanlar ve bu ekipmanlar hakkında literatür taraması yapılmıştır. Bu yöntemler analiz edilerek yöntem ve kullanılan ekipmanların nerelerde ve nasıl kullanılacakları belirtilmiştir. Kurtarma ve tahliye ekipmanları, bunların çeşitleri ve kullanımları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra yaşanmış yüksekten düşme iş kazaları incelenerek, kazaların sebepleri, gözlenen başlıca eksiklikler önem sırasına göre belirlenip mevzuata aykırılıkları incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda; İnşaatlarda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemlerinin ve bu konuda çalışanlara verilen eğitimlerin, yaşanmış iş kazaları da incelenerek inşaatlarda yüksekte çalışmalarda meydana gelebilecek iş kazalarının önlenmesi, can ve mal kaybının en aza indirilmesi için ne nerece önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Because it uses man power and offers many more employment opportunities than others, construction is among the leading industries powering economic development. It is also an industry that differentiates itself with the variety of risks it involves and the large number of work related accidents. Falling from height cause many injuries and fatalities. Every 1 of 5 people who fell from serious heights gets killed immediately. Therefore, ways to protect individuals and groups by installing systems that prevent falls, utilization of secure connections, and regularly controlling work equipment are matters of life and death. Employers must take all measures effecting occupational health and safety as well as keep all necessary equipment on job site. Whereas workers must obey all safety rules and measures. Total estimated cost of on-job accidents is as large as the budget of Ministry of Education. This cost is also 5 times as big as the cost of preventive equipment. Worker training is a very effective tool to prevent accidents. These training classes take place to reduce human errors involved in work related accidents. The content of such training activities must include safety precautions for working at height, correct usage of equipment, and what to do in an emergency. This study starts with a literature review of description of work accident and relevant laws, description of working at height, factors causing falls and places with fall hazards, equipment that prevent falls and their standards, health and safety precautions to be taken and relevant laws and regulations, identifying hazardous situations, individual and group protection methods of employees, individual protective hardware as well as equipment that must be used when working at height. An analysis of such methods and how and when to utilize the equipment is provided. The study continues with an examination of some work related falls and conclusions drawn on causes, observed deficiencies, and violations of regulations. This study concludes that it is very important to take health and safety measures, training workers on hazardous work conditions to prevent work related accidents and minimize the loss of life and property by examining real life examples of work place accidents.