Synthesis and characterization of manganese containing magnetic nanocomposites
Mangan içeren manyetik nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 409030
  2. Yazar: SABIU SHAFIU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında Mangan içeren mayetik kamopozitlerin, PANI–MnFe2O4-CTAB, PVA-MnFe2O4 and Mn3O4@ZnO, oksidatif polimerizasyon, sol-gel oto yakma ve ısısal bozunma yöntemleriyle sentezi yapılmıştır. Sentezlenen ürünlerin manyetik özellikleri titreşimli örnek manyetometre (VSM) ile analiz edilmiş ve PANI–MnFe2O4-CTAB and PVA-MnFe2O4 ma mantik nanokompozitlerinin, 10-400 K sıcklık aralığında ferromanyetik özellik gösterdikleri anlaşılmıştır. Ürünlerin yapısal analizleri için XRD, yüzeylerindeki organik grupların varlığı için FT-IR ve TGA, ve morfolojik analizleri için TEM kullanılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma göstermiştir ki; her üç manyetik nanokompozitte, surfactant olarak kullanılan PANI, ZnO ve PVA dan dolayı, yarı iletken malzeme, mikrodalga absorbant ve manyetik rezonans görüntüleyeci malzeme olarak biyolojik araştırmalarda kullanılabilecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In this master study, manganese containing magnetic nanocomposite of the types PANI–MnFe2O4-CTAB, PVA-MnFe2O4 and Mn3O4@ZnO were synthesized via in situ oxidative polymerization, sol-gel auto combustion and thermal decomposition method respectively. In all the samples, magnetic measurements were fully study by VSM and the samples of PANI–MnFe2O4-CTAB and PVA-MnFe2O4, showed ferromagnetic behaviour at a temperature of 10-400 K. The presence of crystalline phase and the nanostructure were study by XRD. FT-IR spectra and TGA analysis were carried out to investigate the presence of the organic phases on the surface of the magnetic cores and the TEM images were used to investigate the morphology of the resulting composites. However, all the three compounds (PANI-MnFe2O4-CTAB, Mn3O4@ZnO and PVA-MnFe2O4) were believed to be good candidate for used as semiconducting materials, microwave absorption and magnetic resonance imaging materials for used as biological applications. This is due the used of conducting polymer (PANI), a wide band gap material (ZnO) and an easily oxidizable polymer (PVA) on the surface of magnetic core respectively.