Kurum bakımı altında bulunan okul öncesi dönemi çocukların bilişsel gelişim düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 40904
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERGİS GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Kurum bakımı allında bulunan okul öncesi dönemi çocukların bilişsel gelişim düzeylerinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmuştur. Araştırma örneklemi Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde korunma ve bakım altında bulunan okul öncesi dönemindeki 100 çocuktan oluşturulmuştur, örnekleme seçilen çocuklara Portage Bilişsel Gelişim kontrol Listesi uygulanmış ve kurum kayıtları incelenerek Genel Bilgi Formu doldurulmuş, çocuklar hakkında veriler elde edilmiştir. Kurum bakımı altında bulunan okul öncesi dönemi çocukların çoğunluğu erkektir. Çocukların korunma altına alınma nedenlerinin en büyük sebeplerinin ise bir ebeveynin yok olması, ekonomik, boşanma- başkası ile evli olma ve terk edilmişlik olduğu saptanmıştır. Bu çocukların ana ve babalarının okur-yazarlık oranının çok düşük olduğu, çocukların genellikle kardeşlerinin olduğu, fakat çoğunluğunun ailesi ile görüşmediği belirlenmiştir. örneklem grubunu oluşturan çocukların ailelerinin birinci özelliğinin parçalanmış aile olduğu saptanmıştır. İkinci büyük özellik ise ailenin yok olması durumu olarak belirlenmiştir. Ailelerde ebeveynlerden en çok %13'ünde akıl hastalığı, en çok %9 ruhsal rahatsızlığın mevcut olduğu saptanmıştır. 147örneklem grubu kışla niteliği taşıyan kalabalık ünitelerde bakılmaktadır. Bu ünitelerde fonksiyonel meslek elemanları ve bakıcı persa-onelin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuşlarına bakıldığında, kurum bakımı altında bulunan okul öncesi dönemi çocuklarının bilişsel gelişimlerinin normal yaşıtlarının düzeyinde olmadığı gibi, bir yaş önceki bilişsel gelişim düzeyinde de gecikmiş olduğu görülmektedir. Çocukların çizim, sayı, şekil kavramlarını kazanamadıkları gibi hatırlama ve eşleştirme süreçlerini de kazanamamış oldukları, okuma yazma, harflerle ilgili ve basit sayısal işlemleri yapamadıkları belirlenmiştir. Bu nedenle elde edilen sonuçlar ışığında konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. 148
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate the level of knowledge development of children living in social foundations at the period of pre-school. The sample of investigation is 100 children who are in the period of pre-school and living“Saray Care and Rehabilitation Centre”depended Prime Ministry Social Works and Child Protect Institution. Portage Knowledge Development list was applied and by investigating foundation documentation, General Knowledge form was filled in so data was obtained about children. The most of the pre-school children living in Institutions is boy. The reasons for their being in Institutions are lack of their parents, economy, leave in marriage of parents, stepmother or stepfather and leave out. The education level of parents of these children is low. Generally children have sisters or brothers. Also it was dedicated that most of children have no contact with their family. The first properties of family or children is divided family. The second properties is lack of family. It was dedicated that atmost 13% of parents have psychosis and atmost 9% have psychological disturbance. Children is living in crowded units like barracks in Institutions. It was dedicated that functional professional personnel and nurse personnel is not enough. 149It was dedicated that when looking through the result of investigation, It was dedicated that the knowledge development of children living in Institution and at the period of pre-school is not at the same level of normal children at the same year old. Also the knowledge development of children at the period of pre-1 year old is lower than normal children. Children was could not have the concept of drawing, number, shape and the process of remembering and matching. It was dedicated that the children could not managed the procedure of simple numerical processes and related to the letters of the alphabet and reading and writing. Therefore according to above results, offers are presented related to the subject. 150