Anaokuluna devam eden 48 aylık çocukların algısal becerilerinin geliştirilmesine yönelik hazırlanan programların dil gelişimi yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 40905
  2. Yazar: NİLAY DEREOBALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜBECCEL GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu araştırma, anaokuluna devam eden 48 ± 2 aylık çocuklara normal eği timlerine ek olarak verilen destekleyici algı eğitiminin çocukların dil gelişimle ri üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi orta-sosyoekonomik düzeydeki ailelerin anaoku luna devam eden 48 ± 2 aylık çocukları oluşturmaktadır. Örnekleme alman ço cuk sayısı toplam 62'dir. Araştırma deneysel olarak planlanmıştır. Buna göre çocuklar deney ve kontrol grubu olarak iki gruba bölünmüştür. Deney ve kont rol grubuna Peabody resim-kelime testi ön test olarak uygulandıktan sonra deney grubuna üç ay süreyle eğitim verilmiştir. Bu süre içinde kontrol grubu na eğitimci tarafından hiçbir işlem yapılmamıştır. Deney grubuna verilen eği tim tamamlandıktan sonra iki gruba da son test uygulanmıştır. Elde edilen verilere iki eş arasındaki farkın önemlilik testi uygulanarak analiz yapılmış tır. Sonuçta; normal eğitime ek olarak verilen destekleyici algı eğitiminin dil gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Destekleyici eğitim alan deney grubunun son test ortalamalarının kontrol grubunun son test orta lamalarından daha yüksek olması verilen eğitimin olumlu etkisini açıkça orta ya koymaktadır. Algısal becerilerin geliştirilmesine ve dil kullanımına yönelik hazırlanan etkinliklerin, çocuklara görme, işitme, dokunma duyularım kullanarak ve biz zat deneyerek öğrenmelerini sağlayacak bir ortam yaratması; çocukların alıcı dil gelişim düzeyinde, buna bağlı olarak sözcük dağarcığında ve dil gelişimle rinde önemli bir ilerlemeye neden olmuştur. Verilen destekleyici eğitimin cinsiyetler üzerinde farklı bir etkiye sahip olup olmadığına bakıldığında ise kızlar ve erkeklerin ön ve son testleri arasın da önemli bir fark bulunmamıştır. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned in order to investigate the effects of supportive perception education provided in addition to the normal education of nursery school children 48 - 2 months age on the language development of these children. The sample group of the study consists of 48 - 2 months old.nursery school children of medium socio-economical levels. The total number of children in the sample group is 62. The study is planned experimentally. According to this the children are divided into two groups, namely, the experiment and control groups. After peabody picture-word test was applied as a preliminary test to both groups the experimental group was given education for three months. During this period the instructor did not perform any action on the control group. After the training of the experiment group was completed a final test was applied on both groups. Analyses on the data were performed by applying a test of significance to the difference between two equivalents. As a result, it has been to concluded that supportive perception education provided in addition to normal education has positive effects on language development. The fact that- 2 - the final test averages of the experiment group which were given supportive education were higher than the final test avarages of the control group clearly indicates the positive effects of the education provided. Activities which are planned in the aim of developing perceptual abilities and language usage has created for the children a learning environment which provided them, the opportunity to learn using their vision, hearing and touching senses and trying for themselves; thus causing an important development in the receptive language development level and consequently the vocabulary and language development of the children. When the effects of the provided supportive education on sexes was studied there was not found any significant difference between the preliminary and final test results of boys and girls.