A sustainable business model: The relationship of innovation and business capabilities in SMEs
Sürdürülebilir bir iş modeli: Küçük ve orta ölçekli işletmelerde iş yetenekleri ile yenilik ilişkisi
- Tez No: 409041
- Danışmanlar: PROF. DR. NADER HASSANİN AHMED NADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnovasyon ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Inovasyon yaygın olarak sürdürülebilirlik ve rekabetin vazgeçilmez bileşeni olarak görülmektedir. Inovation bir firmanın KOBİ yetenekleri ile alakalı olan bir yeteneğidir. Strateji yeteneği, süreç yönetimi yeteneği, yönetim yeterliliği ve KOBİlerin uyalık yetenekleri inovasyon yetenekleri ile hayati derecede ilintilidir. Bu araştırmanın amacı uydurulabilir ve sürdürülebilir inovatif KOBİler için etkili ve ekonomik olarak uygun bir iş modeli oluşturmaktır. Oluşturular iş modeli entegre edilmiş inovasyon yeterlilik testi ile inovasyon ve iş yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla deneysel bir şekilde doğruluğu kontrol edilecektir.
Özet (Çeviri)
Innovation is broadly seen as an essential component of competitiveness and sustainability. Innovation is a firm?s capability which is further correlated with other capabilities of SMEs. Strategy capabilities, Process management capabilities, managerial capabilities, and adaptive capabilities of SMEs have vital relationship with innovation capabilities. The objective of this research is to develop an affordable and effective Business Model for sustainable and adoptable innovative SMEs. The model will be empirically validated in several SMEs to identify the relationships between innovation and the business capabilities through an integrated innovation- capability analysis.