Girişimcilik ve stratejik yönetim ilişkisi: Bir stratejik girişimcilik modeli ve IMKB ulusal - 100 endeksinde işlem gören işletmeler üzerinde testi
Entrepreneurship and strategic management relationship: a strategic entrepreneurship model and its test on istanbul stock exchange national - 100 index
  1. Tez No: 287766
  2. Yazar: GÜLTEKİN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Rekabetin hızla küreselleştiği, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimin günlük yaşamın bir parçası haline geldiği, iş çevresinin sıklıkla karmaşık ve belirsiz olarak karakterize edildiği bir ortamda, işletmelerin, rekabet üstünlüklerini, başarılarını ve `sağlıklarını' koruyabilmeleri, yaşamlarını sürdürebilmeleri, proaktif davranmalarına, risk almalarına ve ürün, pazar ve teknoloji açısından yenilikçi olmalarına bağlıdır. Bu doğrultuda, hammadde, ürün, hizmet, süreç, pazar, yönetim tekniği, endüstri veya sözü edilen unsurların birleşimleri açısından yeni düşüncelerin ortaya çıkarılması ve uygulanması nedeniyle değer yaratma ile sonuçlanacak olan girişimciliğin tanımlanması ve girişimciliği etkileyen unsurların ortaya konulması ve ölçülmesi önemlidir.Öte yandan, bir işletme, ancak sektöründe kendine ?hiçbir biçimde sonsuza kadar sürmeyecek, cazip kalmayacak ve sürekli yeni bir arayışı gerektiren? benzersiz bir konum yarattığı ve konumundan yararlanmasını sağlayan stratejileri geliştirdiği sürece başarılı olarak sayılabilir. Sözü edilen stratejik konum basitçe bir (Kim ? Ne ? Nasıl) bileşkesidir. Bir başka deyişle, stratejik bir konum, bir işletmenin hangi müşterileri hedeflediği, hedeflediği müşterilere hangi ürün ve hizmetleri sunacağı ve sözü edilen sunumu nasıl etkin bir biçimde gerçekleştireceği sorularına verdiği cevaptır. Bu anlamda, stratejik konum, yeni bir müşteri kesimi (yeni bir Kim), yeni bir değer teklifi (yeni bir Ne) veya ürünü üretmenin ya da dağıtmanın yeni bir yolu (yeni bir Nasıl) olabilir. Sonuç olarak, sözü edilen konumu elde edilebilmek için rakiplerin faaliyetlerini göz önünde bulundurarak, işletme yaşamını sürdürebilmek, sürdürülebilir rekabet avantajı yaratmak ve ortalamanın üzerinde elde edebilmek adına belirlenmiş, nihai sonuca odaklı, uzun dönemli, dinamik kararlar topluluğu biçiminde tanımlanan stratejiler uygulamak zorundadırlar.Görüldüğü gibi, işletmeler başarılı olabilmek, sağlık ve yaşamlarını koruyabilmek için bir yandan girişimci olarak nitelendirilebilecek davranışlar sergilerken, diğer yandan sözü edilen girişimci fırsatları değerlendirerek rekabet avantajı geliştirebilmek için stratejik yönetim araçlarını kullanmaya gerek duyarlar. Bu noktada, bu çalışmanın konusunu oluşturan stratejik girişimcilik kavramı ortaya çıkar. Özetle, bu çalışmanın amacı, sözü edilen kavramı ve ileri sürülen stratejik girişimcilik modellerini detaylı olarak inceleyerek, geliştirilen bir stratejik yönetim modelini, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal ? 100 Endeksi'nde işlem gören işletmeler üzerinde test etmek ve Türk işletmelerine küresel rakipleri karşısında rekabet avantajı sağlamaya yönelik önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In an environment where competition becomes global, the change in information and communication technologies takes a part in our daily lives and business landscape is characterized as complex and uncertain, businesses need to be proactive, to take risks and to innovate in terms of products, services, markets and technology in order to maintain their competitive advantages, to achieve, even to keep themselves `healthy?. With such a perspective, it is very important to define entrepreneurship and its antecedents, which will result in value creation due to the development and application of new ideas in terms of raw materials, products, services, processes, management techniques, industry or a combination of them.On the other hand, a business is evaluated as successful only if it creates a unique position, which never lasts, will never be attractive forever, and requires continuous new searches, and develops strategies upon that position. Such a position is simply a combination of who?what?and?how. That is to say, it is the answer of a business to the questions of who to target, what products and services to provide with those targeted and how to do it effectively. It can be a new customer segment (i.e. `who?), a new value proposition (i.e. `what?) and a new way of distribution (i.e. `how?). Thus, to locate on such a position, businesses need to apply appropriate strategies defined as specific, result?oriented and long?termed dynamic set of decisions in order to survive, create sustainable competitive advantages and earn above?average returns while taking rivals? actions into consideration.As seen, businesses not only exhibit entrepreneurial behaviors to achieve, to keep themselves healthy even to survive but also use strategic management tools to develop competitive advantages upon explosion of such entrepreneurial opportunities. Thus, such a perspective brings us a new concept called `strategic entrepreneurship?. In sum, it is aimed in this study to examine the strategic entrepreneurship concept as well as its proposed models in details, develop a model which is tested on businesses quoted on Istanbul Stock Exchange National ? 100 Index and bring forward some advice for Turkish businesses to create competitive advantages over their global rivals.