A case study on reverse supply chain by using goal programming
Hedef programlama ile tersine tedarik zinciri üzerine bir çalışma
- Tez No: 409042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM COŞGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, tedarik zinciri ağı tasarımı ile talepleri karşılarken müşteri memnuniyetsizliğini en aza indirmeye ve memnuniyeti maksimum seviyelere ulaştırmaya odaklandım.Tedarikçiler, üreticiler, dağıtım merkezleri ve perakendeciler, müşteriler gibi tedarik zincirinde birçok paydaşlar vardır.Bir tedarik zinciri ağının kurulması aşamasında alınacak stratejik kararlar birden fazla ölçütü içerir.Örneğin, tedarik zinciri için sıkça kullanılan bir kriter maliyet optimizasyonudur fakat diğer birçok kriter de kullanılabilir.Örneğin müşteri hizmet düzeyleri, çevre ve kalite sorunları, tedarikçi seçimi, katı atık yönetimi gibi. Genellikle bu kriterler birbirleriyle uyumsuzluk gösterirler ve aralarında bir trade-off vardır. Kriter sayısının artması problemin teorik etki alanına bir etkisi olmayacaktır ve çözüm için daha fazla zaman harcanacaktır. Buna ek olarak, sorunun karmaşıklığını da artıracaktır.Bundan dolayı problemi daha basit bir çözüme ulaştıracak şekilde 3 ana kriter seçilecektir; i) geleneksel tedarik zinciri, maliyet minimizasyonu,ii) memnuniyetsizliği en aza indirmek and iii) talepleri karşılamada en üst düzeye ulaşmak. Zincirde eğer bir bölüm geridönüştürülebilir ise bu kısım mümkün olduğunca tekrardan kullanımalıdır çünkü bu bölüm zincirin sadece maliyetini düşürmeyecek aynı zamanda çevre sorunlarını da azaltacaktır. Sonuç olarak bu bölüm maliyeti indirme elementidir. Bu hedefler, arz, talep, operasyonel kapasite, stok kapasitesi ve ıskartaya çıkartma kısıtları altında AMPL programı ile analiz edilecektir.Bu araştırmada, çeşitli perakende birimlerinde ki tahmini talepler, tedarikçi, montaj ve depolardaki kapasite sınırları kısıt olarak kabul edilerek depo seçimi ve geri dönüştürülebilir birimler için tedarik zincirinde çok amaçlı karar verme modeli geliştirilmiştir.Tedarik zinciri ağı birden fazla ürün üretimi için kabul edilir.İki amaç aynı anda dikkate alındığında ; sadece bir amacın dikkate alınmasının optimum sonuçtan farklı değerler ortaya koyduğu gözlemlenecektir. Bu iki amacı aynı anda dikkate alındığında tek bir amacı farklıdır dikkate alınarak oluşturulan en iyi çözüm ile karşılaştırıldığında gösterilecektir..
Özet (Çeviri)
In this thesis, main focus is on supply chain network design with a concern to minimize the rejection and maximize the customer satisfaction by fulfilling demand. In supply chain there are many stake holders; suppliers, manufacturers, distribution centers and retailers, customers and many others. Strategic decisions on establishing a supply chain network (SCN) encompass more than one criterion. For example, a conventional criterion for supply chain is cost optimization. But there can be many other criteria. For example customer service levels, environmental and quality issues, supplier selection, solid waste management, etc. These objectives are usually incompatible, as they usually involve trade-offs. As the number of criteria increases, there will be no effect on the theoretical domain of the problem but the formulation and computation time will increase. Additionally the complexity of the problem will also increase. So to make the situation clear and easier, three objectives (criteria) will be chosen such as; i) conventional supply chain objective ? profit maximization, ii) minimizing the rejection and iii) maximizing the demand fulfillment. If there is any part which can be recycled then it should be used as much as possible because it will not only reduce the total cost of the supply chain but also it will reduce environmental issues. In the end it is also a cost minimizing element. These objectives will be analyzed along with constraints such as demand, supply, operational capacity, holding capacity and rejection constraints of a particular product by means of optimization software like AMPL. In this research, estimated demand from various retail units, capacity commitment by the suppliers, assemblers and ware houses have been considered as constraints in order to develop a multiple-objective decision ?making model for the choice of warehouses and recyclable amount for a supply chain network (SCN) design. The SCN is considered for the production of multiple products.It will be shown that compared to the optimal solution generated by considering only one objective differs when two objectives are considered simultaneously.