Identification and classification of power quality disturbances using wavelets
Dalgacıklar kullanılarak güç kalitesi bozukluklarının tanılanması, yerlerinin belirlenmesi ve sınıflandırılması
- Tez No: 409047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, güç kalitesi olaylarını değerlendirmek için, zaman ve frekans ölçeğindeki gerilim bozuklularının dalgacık dönüşümü ile analizlerini içermektedir. Zaman frekans düzleminde üretilen sinyallerin karakteristikleri incelenmiştir. Beş yaygın güç kalitesi olayı (yük kesintisi, güç yeniden yüklenmesi, kapasitör anahtarlama, geçici dalga etkileri, doğrusal olmayan yük) ele alınmıştır. Bu resimler, diğer güç kalitesi durumlarını resmetmeye dayanak oluşturmaktadır. Bunun yanında, önemli zaman ve frekans segmentleri bölünmüş ve analiz edilmiştir. Tüm teknik, bozuklukları temsil eden bir örneklem üzerinde yürütülmüş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the analysis of voltage disturbances in the time and frequency scale using wavelet transform to evaluate the power quality (PQ) events. It investigates the characteristics of signals produced on a time frequency plane. Five common power quality events (load interruption, load reenergizing, capacitors switch, transient's effects, and nonlinear load) are going to be discussed. These illustrations give the premise to further portrayal of other power quality occasions. Moreover, important time and frequency segments are broken down and analyzed. The entire technique is executed and tested over a sample representing the disturbances.