Source identification problem for a telegraph equation
Bir telegraf denklemi için kaynak identifikasyon problemi
- Tez No: 409051
- Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, bir H Hilbert uzayında özeşlenik pozitif tanımlı A operatörlü, bilinmeyen p parametreli telegraf denklemi için kaynak identifikasyon problemi { ((d²u(t))/(dt²))+α((du(t))/(dt))+Au(t)=p+f(t) (0≤t≤T), u(0)=ϕ,u_{t}(0)=ψ,u(T)=ξ ele alınmıştır. Bu bilinmeyen parametreli identifikasyon probleminin çözümü için kararlılık kestirimleri kurulmuştur. Bu problemin yaklaşık çözümü için birinci ve ikinci dereceden yakınsaklı fark şemaları sunulmuştur. Bu fark şemalarının çözümü için kararlılık kestirimleri kurulmuştur. Uygulamalarda, bilinmeyen parametreli telegraf denklemleri için üç tane identifikasyon problemi incelenmiştir. Bu fark şemalarının çözümü için bulunan teorik sonuçlar, sayısal örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the source identification problem for a telegraph equation with unknown parameter p { ((d²u(t))/(dt²))+α((du(t))/(dt))+Au(t)=p+f(t) (0≤t≤T), u(0)=ϕ,u_{t}(0)=ψ,u(T)=ξ in a Hilbert space H with the self-adjoint positive definite operator A is considered. The stability estimates for the solution of this problem is established. A first and second order of accuracy difference schemes for the approximate solution of this problem are presented. Stability estimates for the solution of these difference schemes are established. In applications, three source identification problems for telegraph equations are investigated. The theoretical statements for the solution of these difference schemes are supported by the results of numerical examples.