Electrochemical detection of dopamine by using ferrocene labeled electrodes
Dopaminin ferrosen kaplı elektrot kullanarak elektrokimyasal tespiti
  1. Tez No: 409050
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Dopamin (DA) tespiti için ferrosen özlü PAMAM dendrimerlere dayalı biyosensör dizayn edilmesi ve geliştirilmesi amaçlandı. Bu amaca bağlı olarak, kendi kendine tek tabaka montaj (SAMs) prosedürü aracılığıyla altın elektrotlar üzerine PAMAM dendrimerlerle modifiye edildi. Yüzey modifikasyon işlemleri, 0,2 M sistamin ve 10 Mm fenilboronik asit desteğiyle yapılmıştır. Fenilboronik asitin işlevi dopamin ile boronat-ester bağı oluşturarak elektrik sinyal iletimini sağlamaktır. Hazırlanan modifiye yüzeyler Diferansiyel Puls Voltametrisi (DPV) tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Daha sonra fosfat tamponu ortamında farklı dopamin konsantrasyonları için DPV ile tayin ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler sonucu PAMAM dendrimerin birinci jenerasyonunu istenilen hassasiyette ölçümlere imkan sağlamıştır. Burada birinci jenerasyonun dallanmalarının az olması ferrosenin oksidasyonunu kolaylaştırmıştır. Ayrıca aynı deneysel işlemler ürik asit, askorbik asit ve glikoz için bağlanma etkisi gözlemlenmek üzere yapıldı. Bu ölçümler sonucunda modifikasyon sistemimizin dopamin tayininde, ürik asit ve askorbik asit tayinine göre bariz daha iyi sonuç verdiği gözlemlendi. Çalışmada enzim kullanılmaması uygulanabilirlik ve maliyet açısından avantaj sağlamaktatır.
Özet (Çeviri)
The main target of this study was to design biosensors that would detect dopamine molecules (DA) and to develop it in a way that permanently voltammetric detection at high sensitivity and low detection limit with a wide range of concentrations. In accordance with this objective, the gold electrodes were modified with PAMAM dendrimers by using the self-assembling monolayers (SAMs) procedure. Surface modification processes were carried out with 0.2 M cysteamine and 10 mM phenylboronic acid support. The function of phenylboronic acid was to provide the electrical signal transmission by forming boronate ester bonds with dopamine. The characterization of the modified surface, prepared by the differential pulse voltammetry (DPV) technique, was used. Then, with DPV measurements, the determination for different dopamine concentrations was performed in phosphate buffer media. According to the DPV result, it was observed that first-generation PAMAM dendrimer gave the desired accuracy results. The lack of branching of the first generation facilitated the oxidation of ferrocene. In addition, to examine the effect of interference, uric acid, ascorbic acid and glucose were applied to the same procedure. The developed electrode modification has obviously had much better results than ascorbic acid, uric acid and glucose that to detect dopamine. Our study is an enzyme-free operation, so it is advantageous in terms of practicality and price.