Food industry demand forecasting
Gıda endüstrisinde talep tahmini
- Tez No: 409052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK BEYCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tahminleme bir değişkenin geleceğe ait değerlerinin geçmişteki değerler kullanılarak bulunmasıdır. Zaman serileri metotları tahmin yapmada kullanılır. Dalgacık dönüşümü bir seriyi her biri farklı frekans aralığında olan farklı alt serilere ayırmak için kullanılır. Bu çalışmada, bir gıda firmasına ait beş ürünün aylık talep tahmini dalgacık dönüşümü ve zaman serileri metotları kullanılarak yapıldı. Talep serisi dalgacık dönüşümü ile farklı alt serilere ayrıldı, her bir alt seri zaman serileri metotları kullanılarak tahmin edildi. Alt seri tahminleri toplandı. Dalgacık dönüşümü kullanılarak bulunan tahminler ile kullanılmadan bulunan tahminler performans ölçütleri kullanılarak karşılaştırıldı. Dalgacık dönüşümü ile performans ölçütlerinde iyileşmeler elde edildi.
Özet (Çeviri)
Forecasting is to project future values of a variable based on historical data. Time series methods are used to make forecasts. Wavelet transform is used to decompose the series into multiple subseries, where each subseries has different frequency range. In this study, monthly demands of five products in a food company forecasted using wavelet and time series methods. Demand series is decomposed into multiple subseries with wavelet transform, and each of these subseries is forecasted separately using time series methods. Forecasts of each subseries are summed to form final forecasts. Forecasts with wavelet transform and without wavelet transform are compared with performance measures. Forecast accuracy improvements are obtained with wavelet transform with respect to the performance measures.