Nonlocal boundary value problems for semilinear hyperbolic equations
Yarı-lineer hiperbolik denklemler için lokal olmayan sınır değer problemleri
- Tez No: 409060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN AĞGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hilbert uzayında yarı-lineer hiperbolik denklemler için lokal olmayan sınır değer problemleri göz önüne alınmıştır. Problemlerin çözümleri için teklik şartı sağlanmıştır. Problemlerin yaklaşık çözümleri için birinci mertebeden fark şeması kurulmuştur. Bu fark şemasının çözümü için yakınsaklık şartları elde edilmiştir. Teorik sonuçları desteklemek için, bu fark şeması tek değişkenli yarı-lineer hiperbolik problemlere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The nonlocal boundary value problem for the semilinear hyperbolic equations in a Hilbert space are considered. The uniqueness of the solution of these problems are established. The first order of accuracy difference scheme for the approximate solution of these problems are presented. The convergence estimates for the solution of this difference scheme is obtained. To validate the main results, this difference scheme applied to the one dimensional semilinear hyperbolic problems.