Investigation of the effects of toxic boron with drought stress on tomato
Toksik bor ile kuraklık stresinin domates üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 409059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOMBULOĞLU, YRD. DOÇ. DR. GÜZİN KEKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bor (B), bitki büyümesi için gereken temel bir mikrobesindir, ancak; yüksek Bor konsantrasyonları toksik etki gösterir. Kuraklık, bitki büyümesini ve gelişimini etkileyen önemli bir abiyotik stres etkenidir. Doğada, özellikte kurak ve yarı-kurak koşullarda, bitkiler su eksikliğinden dolayı ayrıca Bor stresi de yaşarlar. Yapılan bu çalışmada, yüksek Bor stresi ile birlikte gözlenen kuraklık durumunda, bitkilerin stres yanıtlarını anlamak amacıyla, stres-ilişkili üç gen olan GR1, MT2, ve Hsp90'nin mRNA seviyelerinin Bor stresi, kuraklık stresi ve B+kuraklık stresi koşullarında nasıl değiştiğine odaklanılmıştır. Bu üç genin yanısıra MDA, Klorofil içeriği, SOD, APX, GR enzim analizleri de uygulanmıştır. Belirtilen amaç doğrultusunda, B ve kuraklık stresine maruz bırakılmış domates yapraklarındaki mRNA seviyelerini analiz etmek için nicel gerçek-zamanlı PCR yöntemi kullanılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, bu üç genin mRNA düzeylerinin B stresi ve kuraklık stresi altında arttığını göstermektedir. En yüksek artış GR1 mRNA seviyesinde (kontrole kıyasla 7-8 kat artış) gözlenmiş olup, bu oksidatif stres enziminin B stresi ve kuraklık stresini tolere etmek için aktive olduğunu göstermektedir. Bu deneyde stres düzeyini göstermek için bitkilerin MDA düzeyi de belirlenmiştir. Yapılan klorofil ekstraksiyon testine gore, B ve kuraklık stresi altında klorofil miktarının arttığını, SOD miktarı azalırken, APX ve GR enzim aktivitesi artış göstermektedir. Bu sonuçlara göre, kuraklık stresinin, stres-ilişkili genleri ve tolerans mekanizmalarını aktive ederek domates bitkisindeki Bor toksisitesini iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
Boron (B) is an essential micronutrient for plant growth. However, it is toxic in high concentrations. Also, drought is an important abiotic stress factor effecting plant growth and development. In nature, especially in arid and semi-arid conditions, plants face to B-stress further additional stress caused by water deficit. In this study, we focused on how the mRNA levels for three stress-related genes GR1, MT2, and Hsp90 varied under stress conditions involving B stress, drought stress and B + drought stress in order to understand the stress response of plants to Boron (B) stress accompanied by drought. In addition, we performed enzyme activity (MDA SOD, APX, and GR) and chlorophyll content analysis. In accordance with the study objective, the quantitative real-time PCR method was used to analyze the mRNA levels in tomato leaves exposed to B and drought stress. The results indicated that mRNA levels for these three genes increased under B and drought stress. The highest increase was observed in the mRNA levels for GR1 (7-8 times higher compared to the control), which indicated that the oxidative stress enzyme was activated to raise tolerance against to B and drought stress. In this study, MDA levels were also determined in order to assess stress levels. According to the chlorophyll content test, B and drought stress led to an increase in the amount of chlorophyll. B and drought stress also had the effect of decreasing SOD enzyme activity, while increasing APX and GR enzyme activity. According to these results, through the activation of stress-related genes and tolerance mechanisms, drought stress may actually serve to remedy Boron toxicity in tomato plants.