Determination of morphological and ecological features of freshwater ostracods (Crustacea) in Adiyaman and Burdur (Turkey): A comparative analysis of geographical distribution
Adıyaman ve Burdur (Türkiye) illerindeki tatlı su ostrakodlarının (Crustacea) morfolojik ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesi: Coğrafik dağılımlarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 409082
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Denizel olmayan ostrakod tür kompozisyonunu karşılaştırmak ve dağılım desenleri ve ekolojik tercihlerini belirlemek amacıyla 241 numune Adıyaman ve Burdur illerinden toplanmıştır. Adıyaman'dan 41 taksa (26 güncel, 15 güncel-olmayan) rastgele seçilmiş 120 örnekleme yerinin 111'den tespit edilmiştir. Bu taksonların tümü bölge için yeni kayıttır. Bunlardan Schellencandona insueta ve Gomphocythere besni n. sp. Türkiye de ilk defa rapor edilmiş ve G. besni n. sp. ise literatür için yenidir. Burdur'dan 121 rastgele seçilmiş örnekleme yerinin 110'un dan 35 taksa (22 güncel 13 güncel-olmayan) kayıt edilmiştir. Bunlardan 21 tanesi Burdur için yeni kayıt.“Ostrakod türleri örnekleme yerleri arasında rastgele dağılmışlardır”hipotezi Adıyaman'da kabul edilmiş (P > 0.05) iken Burdur ve iki ilin verileri (ADIBUR) için kabul edilmemiştir (P < 0.05). Dağılım İndeksi (S2/μ) ve d-istatistiks'e göre Burdur ve ADIBUR'da ostrakodların dağılım desenleri sırasıyla kümesel ve düzenli olarak bulunmuştur. Kanonik İlişki Analizi (CCA)'nin ilk iki ekseni Adıyaman, Burdur ve ADIBUR'da sırasıyla türler ve çevresel değişkenler arasındaki ilişkinin % 77.4, 84.5 ve 69.7'ni açıklamıştır. CCA'ne göre su sıcaklığı tür dağılımı üzerindeki en etkili çevresel değişken olarak bulunmuştur. Lokal faktörlerin (örneğin, pH, su sıcaklığı) türlerin bulunması ve dağılımı üzerinde önemli bir etkisi varken, bölgesel faktörlerin (örneğin, yükseklik) doğrudan bir etkisi görülememiştir. Genel olarak kozmopolitan türler iki ilde ve farklı sucul ortamlarda farklı çevresel değişkenlere gösterdikleri yüksek toleransları ile baskın olarak bulunmuşlardır. Alfa çeşitlilik indeks değerlerine göre kaynaklar, havuzcuklar ve küçük derelerin ostrakodlar için kaynak konumlu habitatlar olabileceği düşünülmektedir. Fakat ileriki çalışmalarda bu irdelenmeli ve test edilmelidir. Her iki ilde ki tür ve habitat kalitelerinin yanı sıra, önemli (P < 0.05) bir fark ortalama yükseklik ve su sıcaklıkları arasında da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to compare species composition of non-marine ostracods and determine their distributional patterns and ecological preferences, 241 samples were collected from Adıyaman and Burdur provinces. In Adıyaman, 26 recent and 15 sub-recent taxa were reported from 111 of 120 ramdomly selected sampling sites. All of these taxa are new records for the region. Of which, Schellencandona insueta and Gomphocythere besni n. sp were reported for first time in Turkey and later is a new in literature. In Burdur, 22 recent and 13 sub-recent taxa were recorded from 110 of 121 ramdomly selected sampling sites. 21 of them are new for Burdur. The hypothesis“Ostracod species are ramdomly distributed among sampling sites”was accepted in Adıyaman (P > 0.05) while it was rejected for Burdur and both provinces (ADIBUR). According to Index of Dispersion (S2/μ) and d-statistics, ostracod species showed clump and regular distribution in Burdur and ADIBUR, respectively. The first two axes of Canonical Correspondence Analyses (CCA) in Adıyaman, Burdur and ADIBUR explained 77.4, 84.5 and 69.7 % of relationships between species and environmental variables, respectively. According to the CCA, water temperature was found as the most effective environmental variable on species. A direct effect of regional factors (e.g., elevation) could not be seen while local factors (e.g., pH, water temperature) have an important influence on the occurrence and distribution of species. Cosmopolitan species with high tolerance levels to different environmental variables were generally found as dominant in both provinces and in different aquatic bodies. With respect to the Alpha Diversity indices values of springs, ponds and creeks, they can be considered as the source habitats for ostracods but that should be investigated and tested in future studies. Besides the difference in the quality of species and habitats in both provinces, a significant difference (P < 0.05) was found between the mean elevation and water temperatures.