Ordu ekolojik koşullarında yetiştirilebilecek börülce (Vigna sinensis L.) ekotiplerinin bazı fizyolojik ve morfolojik özellikleri ile verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of some physiological and morphological features with production and production element of cowpea ecotypes that will be cultivated in Ordu ecological conditions
- Tez No: 276174
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez Ordu ekolojik koşullarında yetiştirilecek börülce (Vigna Sinensis L.) ekotiplerinin bazı fizyolojik ve morfolojik özellikleri ile verim ve verim öğelerini tespit etmek amacıyla çalışma 2007-2008 üretim sezonunda Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma alanında tesadüf blokları deneme planına göre üç tekerrürlü olarak yapılmıştır.Araştırmada çıkış süresi, çiçeklenme süresi, vejetasyon süresi, büyüme tipi, sarılma eğilimi, bitki renklenmesi, orta yaprakçık şekli, bitki tüylenme durumu, yaprak rengi (yeşil rengin yoğunluğu), yaprak ayası kalınlığı, çiçek renkleri, baklanın sapa bağlanma durumu, olgunlaşmamış bakla renklenmesi, baklanın şekli, bakla rengi, bakla duvarı kalınlığı, tohum şekli, kabuk çatlaması, bitki boyu (cm), ilk bakla yüksekliği, ana gövdede boğum sayısı, terminal yaprakçık uzunluğu, terminal yaprakçık genişliği, bakla boyu, bakla genişliği, baklalarda lokus (tohum bölmesi) sayısı, tohum uzunluğu, tohum genişliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane verimi, bin tane ağırlığı, dekara tane verimi, hasat indeksi, protein oranı gibi parametreler üzerinde durulmuştur.Ekotiplerde bitki boyu hariç diğer parametrelerde istatistiksel anlamda farklılıklar belirlenmiştir.Denemeye alınan börülce ekotiplerinde dekara tane verimi bakımından Kumluca 1 (156.0 kg/da), Nevşehir (151.0 kg/da) ve Isparta 1 (148.5 kg/da) ekotipleri bölge için ümitvar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some physiological and morfhological characteristics, yield and yield components of Cowpea ecotypes to be grown in Ordu ecological conditions. Field trial was conducted in a randomized complete block design with three replications in Ordu University, Agriculture Faculty research area in 2008.In this study, output period, blooming period, vegetation period, growing type, tendency to hold, plant coloration, middle leaflet shape, plant pubescence status, leaf color (green color idensity), leaf palm thickness, flower color, connect the pod on scape, immature pod coloration, pod shape, pod color, pod wall thickness, seed shape cracking the shell, plant height, first pod height, number of nodes in the actual stock, terminal leaflet length, terminal leaflet width, pod length pod width, number of locus (seed compartment) in each pod number, seed length, seed width, nuber of pods per plant , number of grains per pod, grain yield per plant, 1000-seed weight, grain yield per unit of area, harvest index, protein content such as the parameters are considered.Effect of variety on plant height was statistically insignificant, but other characters were significant.In the experiment received Cowpea varieties per unit of area grain yield Kumluca 1 (156,0 kg/da), Nevşehir (151,0 kg/da) and Isparta (148,5 kg/ da) varieties of high yield were taken for the region promising was seen.