Silene sclerophylla chowdh vesilene araratica scischk subsp. araratica bitkilerinin ekolojik, morfolojik, anatomik özellikleri ve uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of ecological, morphological, anatomical properties and essential oil components of Silene sclerophylla Chowdh and Silene araratica Scischk subsp. araratica plants
  1. Tez No: 576919
  2. Yazar: BÜŞRA ARIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı ekolojilerde yayılış gösteren Silene sclerophylla Chowdh ve Silene araratica Scischk subsp. araratica taksonlarının morfolojik, anatomik, polen ve tohum özellikleri, uçucu yağ özellikleri ve ekolojik özellikleri belirlendi ve aralarındaki farklar ortaya koyuldu.Polenler ve tohumlar hem ısık hem de Scanning Elektron Mikroskobunda (SEM) incelendi. Morfolojik çalışmalarda taksonların; gövde, yaprak, çiçek, meyve, tohum ve polen kısımlarının ölçümleri yapılarak ayırt edici özellikleri tablolar halinde belirtildi. Anatomik çalışmalarda el ile alınan kesitler safranin-fast green ikili boyama yöntemiyle boyandı. Araştırma mikroskobuyla preparatların fotoğrafları çekildi ve ayırt edici özellikleri tespit edildi. Uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesinde, bitkilerin toprak üstü kısımları kurutularak hidrodistilasyon yöntemiyle uçucu yağları izole edildikten sonrauçucu bileşenleri GC-MS ile analiz edildi. Ekolojik çalışmalarda, bitkilerin genellikle kayalık, taşlık ve step alanlarda yayılış gösterdiği, Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerleri tercih ettiği, kumlu-killi-tın ve kumlu-tınlı topraklarda yetiştiği ve topraktaki besin madde durumlarının alandan kaynaklı olarak oldukça yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, anatomical, palynological, seed characteristics, essential oil characteristics and ecological characteristics of Silene araratica Scischk subsp. araratica and Silene sclerophylla Chowdh taxa have been determined and the differences between them have been revealed.Pollen and seeds were examined in both light and Scanning Electron Microscopy (SEM). Morphological studies of taxa;body, leaf, flower, fruit, seed and pollen parts were measured and their distinctive features were determined in tables. In anatomic studies, the sections were manually stained with safranin-fast green dual staining method.Photographs of the preparations were taken with the research microscope and their distinctive features were determined. In determination of essential oil components, aerial parts of plants were dried and isolated by hydrodistillation method and then volatile components were analyzed by GC-MS. In ecological studies, it was found that plants generally spread in rocky, stony and steppe areas, preferred places where the Mediterranean climate prevailed, grown in sandy-clayey and sandy-loam soils and nutrient conditions in the soil were very high due to the area.