Alüminyum alaşımının talaşlı işlenmesinde ilerleme miktarı, kesme hızı ve kesme derinliğinin yüzey kalitesine etkisi
The effects of cutting depth, cutting speed and feed rate on surface quality in machining aluminum alloy
  1. Tez No: 409084
  2. Yazar: TUGAY DİŞBUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, 7075 alüminyum alaşımının ilk olarak üniversal torna tezgahında, daha sonra üniversal freze tezgahında kaplamasız karbür kesici takımlarla işlenmesinde, ilerleme miktarı, kesme hızı ve talaş derinliğinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesici uç olarak tornada Böhler firmasına ait, 0,8 mm yarıçaplı kaplamasız tungsten karbür uç, frezede Sandvik firmasına ait 0,4 mm yarıçaplı kaplamasız tungsten karbür uç kullanılmıştır. Deneylerde kesme parametrelerinin yüzey kalitesine olan etkisini analiz incelemek için Anova varyans analizi uygulanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ile faktörler arasındaki korelasyon Çoklu Regresyon Analizi ile belirlenmiştir. İlerleme miktarı ve talaş derinliği arttıkça yüzey pürüzlülüğünün arttığı fakat kesme hızı arttıkça yüzey pürüzlülüğünün azaldığı tespit edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü üzerinde en çok ilerleme miktarının etkisinin olduğu daha sonra sırasıyla kesme hızı ve talaş derinliğinin geldiği görülmüştür. Deneysel çalışma ilerleme miktarındaki artışın kesici takımda alüminyumun yapışmasına neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of feed rate, cutting tool nose radius, cutting speed and cutting depth on surface roughness were investigated for 7075 aluminumalloy in turning machining with uncoated carbide cutting tools both on a universal turning machine and a universal milling machine. Uncoated tungsten carbide cutting tools of 0,8 mm nose radius,produced by Böhler and 0,4 mm nose radius produced by Sandvik were used in experiments. In experiments, Analysis of variance (ANOVA) was employed to analyze the effect of cutting parameters on surface finish values. The correlations between the factors and surface roughness were conducted by Multivariable regression analysis. It is found out that the surface roughness was increased when feed rate and cutting depth were increased on the other hand, the surface roughness was decreased when the cutting speed was increased. The most effective parameters on surface roughness were observed feed rate, cutting tool nose radius, cutting speed and cutting depth respectively. Experimental study indicated that an increase in feed rate caused adhesion of the aluminum on the tool insert.