Konveksiyonel ve mikrodalga metotlar ile kurutulan mantarın (Agaricus bisporus) optimizasyon koşullarının belirlenmesi
Determination of optimization conditions for mushroom (Agaricus bisporus) dried by convectional and microwave methods
- Tez No: 409085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SELEN ERGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada; konveksiyonel (50o, 60o ve 70 oC) ve mikrodalga (90, 345 ve 600 W) kurutucular ile farklı kalınlıklardaki (2, 4 ve 6 mm) dilimler halinde kurutulan beyaz şapkalı kültür mantarı (Agaricus bisporus)' nın bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Bu araştırma, yanıt yüzey yöntemi kullanılarak 2 tekerrürlü yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical and chemical properties of white button mushroom (Agaricus bisporus) as slices with different thicknesses (2, 4 and 6 mm) dried in convectional (50o, 60o, 70 oC) and microwave driers (90, 345 and 600 W) were determined. The research was conducted with two replications using response surface methodology.