Bisiklik yapıların bizmut (III) nitrat penta hidrat ile reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of the reactions bizmut (III) nitrate penta hydrate with bicyclic structures
  1. Tez No: 409089
  2. Yazar: MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY TALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bizmut ve bileşikleri uzun yıllardan beri tıpta kullanılmıştır. Bu bileşiklerin büyük bir kısmının zararlı olmaması, neme dayanması, kullanımının kolay olması, reaksiyon veriminin diğer katalizörlere göre yüksek olması sebebiyle bilim insanlarının dikkatini çekmiştir. Geçmişten günümüze bilim insanları bizmut ve bileşiklerini katalizör olarak kullanmışlardır. Bu çalışmada bisiklik yapıdaki bileşiklerin bizmut nitrat penta hidrat katalizörlüğündeki reaksiyonları incelenmiştir. (1R,2S,4R)-1,2,3,4-tetrahidro-1,4-metanonaftalen-2-nitrat ve (1R,2S,4R,9R)-1,2,3,4-tetrahidro-1,4-metanonaftalen-2,9-dinitrat bileşikleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bismuth and compounds are used in medicine for many years. The lack of a large portion of these harmful compounds withstand moisture, it is easy to use, due to the high reaction efficiency of the scientists has attracted the attention than the other catalysts. Scientists have used in the past to the present and bismuth compounds as catalysts. In this study, bismuth nitrate penta hydrate catalyzed reaction in the bicyclic structure of the compounds was examined. (1R, 2S, 4R)-1,2,3,4-tetrahydro-1,4-methanonaftal-2-nitrat and (1R, 2S, 4R, 9R)-1,2,3,4tetrahydro-1,4-methanonaftal-2,9-dinitrate the compounds were synthesized.