Karaman ilinde yetiştirilen bazı tahılların ağır metal içeriklerinin araştırılması
The determination of heavy metal contents in some grains in Karaman city
- Tez No: 409088
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KILIÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında Karaman ili havzasında yetiştirilen bazı tahıllardaki ağır metal içeriklerinin belirlenmesi ve miktarlarının hesaplanması hedeflenmektedir. Karaman ilimiz tahıl alanında çok önemli bir yer tutmaktadır. Çevresel faktörlerinin etkisiyle tahıllarda bazı ağır metal birikiminin olacağı düşünülmektedir. Canlı ve insan sağlığı bakımından bu konunun araştırılması son derece önemlidir. Karaman ilinin şehir merkezi ve çeşitli köylerinden hasattan hemen önce tahıl örnekleri toplanmıştır. Örneklerin alındığı tarladan toprak örnekleri de alınmıştır. Alınan örnekler açık havada ve tozsuz ortamda kurutulmuştur. Bitki ve topraktan alınan örnekler havanda öğütülerek ince elek ile elenmiştir. Örnekler sabit ağırlığa ulaşıncaya kadar 70-105 °C'deki fırında kurutulmuştur. Kurutulmuş tahıl örnekleri yaş yakma ve toprak örnekleri asitte çözünürleştirme işlemleri uygulanarak çözelti haline getirilmiştir. Örnekler ağır metal içerikleri bakımından AAS metodu ile ölçülerek kirlilik olup olmadığı değerlendirilmiştir. Sonuçlar standart değerler ile karşılaştırılmış ve standart değerler civarında olduğu, kirlilik oluşturacak seviyede olmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis of heavy metal content in some cereals grown in Karaman basin study is aimed at identifying and calculating the amount. Karaman province occupies a very important place in our grain fields. It would be of some heavy metal accumulation in grains under the influence of environmental factors are being considered. Live and study of this issue is extremely important for human health. Karaman just before harvest grain samples from the city center and the various villages of the province were collected. Soil samples were also taken from the fields where samples are taken. Reference samples are dried in the open air and dust-free environment. Plant and will be milled and sieved samples taken from the soil air with a fine sieve. Samples were dried in an oven at 70-105 ° C until it reaches constant weight. Dried grain samples and soil samples in acid solubilization age burning took into applying the solution. The samples were evaluated in terms of whether the pollution measured by AAS method heavy metal contents. The results were compared with standard values and are found to be about the standard value, to be not pollution.