Uşak deri fabrikaları kaynaklı atıksuların biyokimyasal açıdan incelenmesi
Biochemical analysis of wastewater genedated by Usak leather factories
  1. Tez No: 409112
  2. Yazar: OSMAN GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN SUNUCU KARAFAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de ekonomik açıdan büyük önem taşıyan deri endüstrisi, çevre açısından önemli miktarlarda kirlilik yaratan bir endüstri dalıdır. Deri endüstrisinde, ham deri işlenirken birçok aşamadan geçmekte ve bu sırada çok fazla miktarda su, kireç, sodyum sülfür, amonyum sülfat, sodyum klorür, krom tuzları gibi kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Sonuçta çevre açısından tehdit unsuru oluşturacak boyutlarda sıvı ve katı atıklar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Uşak ilinde bulunan deri fabrikaları atıksularının incelenmesi amaçlanmaktadır. Uşak Deri Organize Sanayi atıksuları üzerinde yoğunluğun az olduğu yaz aylarında ve yoğunluğun çok olduğu kurban bayramı sonrasında analizler yapılmıştır. Tesise giriş, kimyasal arıtma sonrası, biyolojik arıtma sonrası ve tesisten çıkış suyunda askıda katı madde, kimyasal oksijen ihtiyacı, renk, toplam azot, fosfat fosforu, toplam krom, pH, bulanıklık ve yağ gres içeriği parametreleri incelenmiştir. Arıtma tesisine giriş ve tesisten çıkış atıksularını, su kirliliği kontrolü yönetmeliğindeki deşarj standartlarıyla karşılaştırdığımızda arıtma tesisi sayesinde sonuçların düşük çıktığı, ayrıca kimyasal ve biyolojik arıtma sonrası değerlerin tesise giriş değerlerine göre azaldığı bulunmuştur. Sonuç olarak çevreyi, doğal su kaynaklarını ve canlı sağlığını etkileyen deri endüstrisinin negatif etkilerini azaltmak için arıtma tesislerine ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The leather industry which is economically important in Turkey causes air pollution drastically. While raw hide is being processed in leather industry, it goes through many phases. During these phases a lot of chemicals are used such as; water, lime, sodium sulphide, ammonium sulphate, sodium chlorure, chromium salts. All in all, solid and liquid waste comes out and pose a threat to the environment. In this study it is aimed to analyse waste water of the leather companies which are situated in Uşak. Waste water of Uşak Leather Industrial Zone was analysed both in summer months when the density was less and after the festival of sacrifice when the density was more. The suspended solid matter, chemical oxygen need, colour, total nitrogen, phosphate phosphorus, total chrome, pH turbidity and oil grease content parameters of the facility's input water , post chemical treatment, post biological treatment and the output water of the facility were analysed. When we compared the treatment facility's input and output waste water with the discharging standards of water pollution control regulations, it was found out that the results were low thanks to treatment facility. In addition, the values decreased after chemical and biological treatment when it was compared with the facility's input values. As a result, in order to decrease the negative effects of the leather industry, which affects the environment, natural water sources and health, it is necessary to have some treatment facilities.