On the efficient implementation of RSA
RSA'in verimli uygulaması üzerine
  1. Tez No: 409131
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT CENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Modüler üst alma RSA gibi şifreleme ve şifre çözmenin modüler üst almaya dayandığı birçok asimetrik anahtarlı kriptosistemler için temel işlemdir. Bu nedenle sistemin verimliliği modüler üst alma algoritmasının çalışma süresinden etkilenir. Aynı zamanda anahtar boyutları da algoritmanın verimliliğini etkilemektedir. Yıllar geçtikçe güvenliği sağlamak için anahtar boyutları artırılmak zorundaydı. RSA'yi kullanışlı yapmak için elverişli çözümlerden birisi modüler üst alma algoritmasını hızlandırmaktır. Hızlı modüler üst almak için birçok yöntem var, ancak onların hepsi RSA için uygun değil. En uygun olanını bulmak için algoritmaların çalışma sürelerini irdelemeye ihtiyacımız var. Bu tezde biz önerilen bazı hızlı modüler üst alma yöntemlerini çalıştık. Bu yöntemler MPIR kütüphanesi kullanarak uygulandı ve onların çalışma süreleri tekrarlayan kare alma ve çarpma algoritması ile karşılaştırıldı. Dahası, RSA için bazı verimli yöntemler önerildi. Bu yöntemlerde, her bir anahtar boyutu için en az %23 iyileştirme elde edildi.
Özet (Çeviri)
Modular exponentiation is an essential operation for many asymmetric key cryptosystems such as RSA in which encryption and decryption are based on modular exponentiation. Therefore, efficiency of the system is effected with running time of the modular exponentiation algorithm. At the same time, key sizes also influence the efficiency of the algorithm. Over the years key sizes had to be increased to provide security. To make RSA practical, one of usable choices is acceleration of the modular exponentiation algorithm. There are many methods for fast modular exponentiation, but all of them are not suitable for RSA. To find the most suitable one, we need to examine running time of the algorithms. In this thesis, we have studied some of the proposed fast modular exponentiation methods. They were implemented with using MPIR library and their running time results were compared with the repeated squaring and multiplication algorithm. Moreover, some efficient methods were recommended for RSA. In these methods, at least 23% improvement was obtained for each key sizes on decryption.