A context-aware mobile event notification system using the publish-subscribe model with a business rule engine and linked data
İş kuralı motoru ve bağlı veri ile yayınla-abone ol modelini kullanan bağlam bilinçli mobil etkinlik bildirim sistemi
- Tez No: 409156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PEKİN ERHAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bağlam bilinçlilik, etkinlik tavsiyesi ve bildirim sistemlerinde önemli bir özellik olmuştur. Şimdiye kadar, turizm ve eğitim alanlarında birçok çalışma farklı bağlam verilerini kullanmada ve bu bağlam bilinçli ortama dayanarak mesajları iletmede iyi sonuçlar sağlamıştır. Birçok bağlam verisi toplanmasına rağmen, bu bağlam verilerinin analizi iyi bir tavsiye için hala yetersiz kalmaktadır. Tavsiyenin kendisi başarılı olarak nitelense bile, iletim performansı, diğer bir deyişle, mesaj alıcısına uygun koşullarda mesaj bildirmek hala yetersiz olmaktadır. Bu noktada, bağlam verileri değerlendirme için iş kuralı motoru ve anlamsal analiz için bağlı veri ile geliştirilmiş yayınla-abone ol tabanlı etkinlik bildirim sistemi sunmaktayız. Buradaki amaç, iş kuralı kavramını kullanarak, çeşitli bağlam verilerini birleştirip ve kompleks çıkarımlar yapıp aboneye mesajları iletmede en uygun zamanı bularak, etkinlik bildirim performansını geliştirmektir. Ayrıca, etkinlik detaylarını anlamsal olarak analiz etmek ve yeni ilişki çıkarımlarında bulunmak için, anlamsal analizden bağlı veri aracılığıyla faydalanırız. Sunulan sistemi doğrulamak amacıyla, etkinlik yayınlayıcısı modülü, etkinlik abonesi modülü; iş kuralı motoru, anlamsal analiz modülü ve etkinlik dağıtıcısı alt modüllerinden oluşan etkinlik yönetim sistemi modüllerinin yanı sıra, içsel ve dışsal bağlam kaynaklarının dahil olduğu çalışan bir prototip geliştirilmiştir. Sistemin uygulanabilirliği, sistemin birkaç örnek senaryo ile değerlendirilmesi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Context-awareness has become an important feature of event recommendation and notification systems. So far, several studies in tourism and education domains have provided good results on using different context data and delivering messages based on this context- aware environment. Although many context data are gathered, the analysis of these context data for a proper recommendation still remains insufficient. Even if the recommendation itself is said to be successful, delivery performance, in other words, notifying the message recipient under appropriate conditions, is still inadequate. We propose a publish-subscribe based event notification system enhanced with a business rule engine for context data evaluation, and linked data for semantic analysis. We aim to improve event notification performance by aggregating various context data, making complex inferences and finding the most suitable time to deliver messages for the subscriber by applying the business rule concept. Furthermore, in order to semantically analyze event details and infer new relationships, we utilize semantic analysis by using linked data. To validate our proposed system, we implement a working prototype incorporating event publishers, an event management server composed of a business rule engine, a semantic analysis module powered with linked data and an event dispatcher component, as well as internal and external context sources. The applicability of the system is demonstrated by evaluating it against several sample scenarios.