A decision support model for adopting software product line engineering
Yazılım ürün hattı mühendisliğine geçiş için bir karar destek modeli
  1. Tez No: 409157
  2. Yazar: ERAY TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN, YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yazılım ürün hatları mühendisliği (YÜHM) geçiş olabilirliği ve strateji seçimi konusunda, literatürde bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar faydalı tavsiyeler içermesine rağmen, bu bilgiler birçok yayına dağınık ve örtülü şekilde olduğu için, uygulayıcılar için karar verme sürecinde bu kuralları seçmek ve kullanmak her zaman kolay değildir. Bu çalışmada yazılım ürün hatları mühendisliğine geçiş için bilgisayar destekli bir karar destek modeli önerilmiştir. Yazılım ürün hattı mühendisliğine geçiş olabilirliği ve stratejileri konusunda ayrıntılı bir alan analizi çalışmasından sonra prototip bir araç olan Transit-PL geliştirilmiştir. Önerilen karar destek modeli, örnek olay çalışmalarıyla olgunlaştırıldıktan sonra literatürde yer alan geçmiş olay öyküleri üzerinden ve yazılım şirketlerinde denenerek doğrulanmaktadır. Karar destek modelinin karara etkisi çoklu olay çalışmaları ile ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The software product line engineering (SPLE) community has provided several different approaches for assessing the feasibility of SPLE adoption and selecting transition strategies. These approaches usually include many rules and guidelines which are very often implicit or scattered over different publications. Hence, for the practitioners it is not always easy to select and use these rules to support the decision-making process. To support the decision-making process in SPLE adoption, a decision support model is introduced for pursuing SPLE transition. A prototype tool, Transit-PL is developed after a domain analysis study on the feasibility analysis approaches and SPLE transition strategies in the literature. The decision support model has been developed and enhanced through exploratory case studies, and then further validated in both literature-based retrospective case studies and real life prospective case studies. The multiple case study validation showed that proposed decision support model has a clear impact on the decision-making process in SPLE adoption.