Shadow detection on multispectral images
Çok bantlı imgelerde gölge tespiti
  1. Tez No: 409167
  2. Yazar: HAZAN DAĞLAYAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bulutlar, dağlar veya insan yapımı yüksek yapıların sebep olduğu gölgeler, objelerin gerçek spectral özelliklerini bozduğu ve gizlediği için uzaydan ya da havadan görüntülenen objelerin tanımlanmasında engel oluşturuyor. Bu yüzden, objeleri dogru bir şekilde sınıflandırabilmek için gölgeler tespit edilmelidir. Diger bir taraftan değişiklik tespiti problemlerinde sadece spektral değişiklikleri gerçek obje değişimi olarak görüldügünden gölgeler performansı kötüleştirir. Gölgeler ayrıca objenin yüksekliğini tahmin etmede veya kaydın alındığı zamanı belirlemede ipucu olarak kullanılır. Bu çalışma çok bantlı imgelerdeki gölgeleri, farklı renk uzayları kullanarak tespit etmek için yeni algoritmalar geliştirmeye adanmaktadır. Önerilen metotlar literatürdeki metotlarla karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
Shadows caused by clouds, mountains or high human-made structures pose challenges for identification of objects from satellite or aerial images since they deteriorate and mask true spectral properties of the objects. Therefore, they should be detected to accurately classify objects. Moreover, in change detection problems, shadows deteriorate performance because mere spectral changes act as actual object changes. Shadows are also useful as cues for estimating the height of an object or determining the time of recording. This study is dedicated to developing novel algorithms for detecting shadows on multispectral images using different color spaces. The proposed methods are compared with the methods in the literature.