Database security in private database clouds
Özel veri tabanı bulut sistemlerinde veri tabanı güvenliği
  1. Tez No: 409169
  2. Yazar: ONUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI, PROF. DR. NAZİFE BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilişim teknolojilerinde bulut bilişimi ve sistemleri son zamanlarda hızlı bir şekilde gelişmekte ve önem kazanmaktadır. Bulut bilişimi kurumlara, firmalara, ve sektördeki diğer kuruluşlara, artan bilişim maaliyetine (lisans masrafları, enerji tüketimi, sunucuların fiziksel güvenliği,..), daha yüksek standartlarda daha iyi ve hızlı hizmet sunarak çözüm bulmaktadır. Bu tezin amacı bulut bilişiminde yer alan veritabanlarının güvenliğini, içeriden ve dışarıdan gelebilecek olan tehlikelere karşı önlem alan bir sistem geliştirmektir. Bulut sisteminde çok önemli verilerimizin bulunduğu veritabanları için daha kapsamlı önlemler almalıyız. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı ağ içerisine Firewall ve IPS yerleştirebiliriz, fakat veritabanına erişebilen kişiler için ayrıca önlemler almalıyız. Bunun için de veritabanında gerçekleşen tüm aktivitelerin logunu toplayıp, sisteme bağlanan kişileri görevlerine göre yetkilendirmeliyiz. Zaman içerisinde topladığımız bu loglar, yönetmesi çok zor bir büyüklüğe ulaşacaktır. Ayrıca bulut bilişiminde çok sayıda veritabanı olabilir ve onları aynı anda aynı yerden yönetmek durumunda kalabiliriz. Yapmış olduğumuz sistem ortak bir sunucudan, bulut sisteminde olan tüm veritabanlarına bağlanıyor ve onların toplamış oldukları logları asenkron bir şekilde kendi üzerine alıyor. Bu şekilde büyüyen loglar veritabanları üzerinde performans sıkıntısı yaratmayacak ve aynı anda bir çok veritabanını ortak bir noktadan yönetmiş olacağız. Son olarak geliştirdiğimiz sistemi, piyasada bulunan en çok kullanılan ürünlerden biri olan Oracle Audit Vault Server ile karşılaştırdık ve bazı alanlarda daha iyi sonuçlar aldığını gördük.
Özet (Çeviri)
Cloud computing and systems are very popular in today's Information Technology and Systems and have grown extremely. Cloud computing helps organizations solve increasing IT costs such as their licenses, power consumption, physical protection, by providing better standardization, higher benefit, greater performance, and quick responses of information services. This thesis presents the study of ensuring database security in cloud computing, protecting data especially from internal attacks, and managing high volumes of log data. Security requirements of a network system differ from each other according to the system which you are using. Carrying vital importance for our private and secret information, cloud systems must provide extra security solutions for database systems with the organizations. While using firewalls, intrusion detection systems on the network for external attacks, improved access controls must be thought for internal attacks. Using database actions logs and audit can be very helpful on developing a database protection system. However, storing these logs will cause a storage and performance problem. The other problem is to manage many databases at the same time. This system provides managing many databases at the same time from the same place. Logs from each database is transmitting to the central point asynchronously. Administrating database protection solution from a central point in cloud helps us to manage security of databases and handling huge volumes of data.The performance of our proposed system has been evaluated against one of the most commonly used products on the market, Oracle audit Vault Server and better results have been obtained on some topics in this thesis.