A practical privacy-preserving public key repository
Pratik kullanıma yönelik mahremiyet korumalı açık anahtar deposu
- Tez No: 461050
- Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Internet ve mobil kullanıcıların finansal kurumların alternatif kanallarını kullanımı gittikçe artmaktadır. Dolandırıcılıktan korunmak için finansal kurumlar telefonlara kısa mesaj olarak gönderilen tek kullanımlık şifreler gibi iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmaktadırlar. _ Işlem doğrulama için kullanılan diğer bir yönelim ise işlemlerin kullanıcılar tarafından imzalandığı kriptograk protokollerdir. Bu tip yaklaşımların gerçeklenmesinde müsteriler ile finansal kurumlar arasındaki uçtan uca güvenliği sağlamak adına her müşterinin bir açık-gizli anahtar ikilisine sahip olması gerekir. Özellikle küçük ölçekli kurumlarda, bu tip bir işlem doğrulama sistemi ve açık anahtarların saklanması Bulut servisi olarak taşeron hizmeti olarak alınabilmektedir. Ancak bu tip bir taşeron modelinde bile kurumlar uçtan uca güvenliği sağlamak içcin kullanıcılarının açık anahtarlarına erişmek isteyebilirler. Bu nedenle, kullanıcıların mahremiyetlerini taşeron veritabanı hizmet sağlayıcısına karşı koruyabilmek için mahremiyeti koruyan açık anahtar deposuna ihtiyaç vardır. Bu tezde Path ORAM mekanizmasını kullanan bu tip bir mahremiyet korumalı açık anahtar deposu geliştirilmiştir. Bu kapsamda sorguların normal SQL sorguları olduğu ve verilerin de Path ORAM'in standart dışı ağaç veri yapısı yerine ilişkisel veritabanlarında saklandığı bir durum için Path ORAM bağdaştırma katmanları geliştirdik. Böylece standart dışı ögeler hem finansal kuruluştan hem de Bulut sağlayıcıdan saklanmış oldu. Sistemimizin başarımını değişik veritabanı boyları, bağlantı modelleri ve sorgu tipleri için analiz ettik. Bunun sonucunda da Path ORAM tabanlı sistemimizin normal bir bilgisayarın sunucu olarak kullanıldığı durumda bile marjinal seviyede ek işlemsel maliyet getirdiğine ve pratik olarak kullanılabileceğine kanaat getirdik.
Özet (Çeviri)
Internet and mobile users have been using financial institutions' alternative channels for their financial transactions with an increasing rate. In order to avoid frauds, the financial institutions make use of second factor authentication tokens such as one-time passwords sent to mobile phones as text. Another trend of such transaction verification is utilizing fully cryptographic protocols, in which the transactions are signed by the users. In the implementation of such an approach, in order to provide end-to-end security between the financial institution and its client, each client must have a public-private key pair. In some cases, especially for small-scale institutions, such a transaction verification system is fully outsourced as a Cloud service including clients' public keys. However, even in this outsourced model, the institutions need to access their clients' public keys for end-to-end security. In such a case, in order to provide privacy of the clients against the outsourced database, we need a privacy-preserving public key repository. In this thesis, we developed such a privacy-preserving public key repository based on Path ORAM mechanism. We have developed adaptation layers for Path ORAM so that the queries are performed via regular SQL queries and the data is stored in iv a regular relational database, rather than Path ORAM's non-standard data structure. In this way, the non-standard features are hidden from both the financial institutions and the Cloud provider. We analyzed the performance of our system under different database sizes, network connection models and query types. We conclude that such a Path ORAM based system is feasible to be used in a practical system since even with a regular computer used as a server, the computational overhead is at marginal level.