UBDroid: A tool for monitoring smartphone application usage for user behavior analysis
UBDroid: Kullanıcı davranış analizi için akıllı telefon uygulamaları kullanım izleme aracı
  1. Tez No: 409170
  2. Yazar: ERKAM AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN TEMİZEL, YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
UBDroid, Android platformunda uygulama kullanımını izlemek için çok katmanlı bir araçtır. UBDroid Android istemci uygulaması ve sunucu uygulamasından oluşur. İstemci uygulaması, uygulamaların başlatılma zamanı ve çalışma süresi ile algılayıcı verilerini kaydeder. Aygıt üzerinde toplanan veri daha sonra uzak sunucuya belirli aralıklarla aktarıldığından sistem sürekli ağ bağlantısı gerektirmemektedir. Sunucu uygulaması Google Play'den uygulama puan ve kategori gibi bilgileri edinir ve toplanan veriyi işler. UBDroid kullanıcı davranışı analizi için kullanım bilgisi toplayan enerji verimli bir sistem sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
UBDroid is a multilayer tool for monitoring application usage on Android platform. UBDroid consists of an Android client application and a server application. The client application keeps track of user interactions by collecting start and running time of applications and sensor data. The data are collected on the device and subsequently sent to a remote server on a schedule and as a result the system does not require constant network connection. The server application gathers application information such as category and rating from Google Play and processes the collected data. UBDroid provides an energy efficient system for collecting user data which is valuable for user behavior analysis.