Marmara bölgesindeki broilerlerde görülen escherichia coli infeksiyonlarında değişik organlardan izole edilen suşların biyokimyasal ve serolojik özellikleri ile antibiyotiklere karşı duyarlılık oranlarının saptanması
- Tez No: 40918
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ILGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI- ÖZET Bu araştırmada, Pendik Hayvan Hastalıkları Merkez Araştırma Enstitüsü, Tavuk Hastalıkları Teşhis Laboratuvarına getirilen 634 vak'ada, broiler civciv ve piliçlerden izole ve identifiye edilen 110 adet E.coli susunun biyokimyasal, serolojik (değişik organlarda) ve çeşitli antibiyotiklere duyarlılık özellikleri incelendi. İzole ve identifiye edilen suçlardan %100.0 ü glukoz, laktoz, adonitol, metil-red ve indol pozitif, %100.0 ü H»S ve üreaz negatif bulundu. İncelenen suşların %95.4 ü hareketli olup, hemoliz yapan susa rastlanmadı. izole ve identifiye edilen 110 adet E.coli susundan 58 (%52.7) adedinin serot iplendi r i İme s i yapıldı. Serotiplendirilen 58 susun %19 u 01, %44.8 i 02 ve %36.2 si 078 serogrubuna ait bulundu. 12 kanatlının değişik organlarında farklı serotipe rastlandı. Disk diffuzyon yöntemi ile incelenen 110 E.coli susunun hepsi antibiyotiklere karşı çoğul dirençlilik özelliği gösterdiler. Suşların %100.0 ü ampisilin, eritromisin ve tetrasikline, %91.9 u gentamisine,%84. 6 sı linkomisin/ spektinomisine,%69. 1 i trimetoprim/sulf adimetoksine ve trimetoprim/sulfakloropridazine, %66. 4 ü norf loksasine, %65.5 i amoksisiline, %55.5 i enrof loksasine ve %44. 5 i danof loksasine dirençli bulundu.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY In this study, 110 E.coli strains were investigated for their biochemical, serological and antibiotic sensisivity characteristics isolated from different organs of broiler chicks and chickens in 634 cases submitted to the Pendik Animal Diseases Central Research Institute, Poultry Diseases Diagnosis Laboratory. Of these isolated and identified E.coli strains, 100% were found positive for lactoz, adonitol, methyl-red and indol and 100% were found negative for H,S and ureaz. 95.4% of these strains were found motile and none of them did not from haemolysis. 58 (52.7%) of isolated and idantified 110 E.coli strains were serotyped with antisera. The rates of 58 strains belonged to serotypes 01, 02 and 078 were found 19%, 44.8% and 36.2% respectively. Different serotypes were found in different organs of 12 birds. All isolated E.coli strains showed multiple drug- resistance patterns. Of 110 E.coli strains, 100% were found to be resistant to ampicilline, erithromycine, tetracycline, 91.9% to gentamycine, 86.6% Lincomycin/spectinomycin, 69.1% to trimethoprim/ sulphadime toxole and trimethoprim/ sulphachloropridazine, 66.4% to norfloxacin, 65.5% to amoxcillin, 55.5% to enrofloxacin and 44.5% to danof loxacin.