Liyofilize B. melitensis rev. 1 ve B. abortus S19 aşılarının değişik ısı derecelerinde stabilitelerinin tesbit edilmesi
- Tez No: 40917
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MİNBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
S ava besiyerinde f ermen törde üretilip liyofilize edilerek hasxrlanan B, abortus S19 asxsx (50+7,430X10 1, 9 B.melitensis Rev,l asxsx (1,7*0, 601X10 ) ve ex-girt 4 B.melitensis Ttev,l asxlarx (5,9*0, 875X10 ) beş ayx-x gruba ayx-xlax-ak birinci grup (-20°C), ikinci grup C-10°C), üçüncü grup C-*-2/+8**C), dördüncü grup oda xsxsxnda (-H5/+25*C) ve beşinci grup C+37°C)''de 52 hafta süre ile bekletildi. Hex- sayxmdan önce vakıam kontrol lar x yapxlan gruplardaki Brusella meliterısis Rev, i, ergin B.melitensis Rev.l ve B. abortus S. 19 asılarından C-20°C), (-10°C> ve {+2/+8(9C)*de saklanacak olanlarxn ayda bir, C + 15/+25,»C),de saklanacak olanlarxn ayda iki, (+37°C)*de saklanacak olanlarxn ise haftada bir defa canixlxk sayisalarx ve disosiasyort kontrol lar x yapxldx. Bekletilen asxlardan -20, -10 ve +2/+8*C'de saklananlarxn tümü 52 hafta süresince canlxlxklarxnx koruyabilmiştir, +20*sC*de saklanan B. abortus S19 asxsx 4 hafta süre ile, B.taelitensis Rev.l asxsx 2 hafta süre ile, ex-gin B.melitensis Rev, i asxsx ise 6 hafta süre ile fcullanxlabilix- seviyede kalmxstxr, +370C*de saklanan 9 £. abortus S19 asxsx 1 hafta içinde 3,5X10 'a, B.meliterısis o Rev.l asxsx 8X10 *e, ergin B.melitensis Rev.l asxsx ise 2 5,6X10 *ye düşerek kullanılamaz duruma gelmiştir, -74-
Özet (Çeviri)
Lyophilized full döşe B.melitensis Rev.l (1,740,601 X 109), reduced döşe B.melitensis Rev,İ C5,9 5 0,875X109) and full döşe B,afoox-tus S19 vaccines (50*7,430X10 ) produced in fezroenters in liquid medium wex-e maintained at f ive different st:ox-age te»s>ex-atTiîx-e.s of -20, -10, 44, +20 and 4 3 7° C f ör- a pex*iod of 52 weeks and -their viability det:extainat.ions wex-e pex-foxroed pex-iodi«2ally, The dissociation percentages of“the vaccines in ali gx^:»ups ducring ”the s~tudy pex-iod did not exceed "the levels detextained at the beginning of the stox-age period, Ho signif icant losses in the viability of ali groups of vaccines stox-ed in teroper-atures of -20, -10 and -*-2/-*8°C wexe det exwıined, JMthough B.abortus S19 vacciııe» standajrd döşe B.melitensis Re w l vac«3İne and i~educed döşe B.roelitensis Rev.l vaccine deea-^sased slightly during stoz-age at 2Ö°C, they were foıınd in accepted levels according t.o the protocol limits dttring the fir-st 4 weeks, 2 weeks and 6 weeks, r«spectively. The viability of ali vaccines stored at 37°C cbropped dramatically to unacceptable levels in less than a week.