Integration of actual behavior of fixed connections to the design of steel structures
Ankastre bağlantıların gerçek davranışının çelik yapı dizaynına entegrasyonu
- Tez No: 387403
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
1994 Northridge depremiyle beraber, tam kaynaklı çelik kolon kiriş bağlantılarının beklenmedik bozulmaları, çelik mühendisliği camiasını çelik yapıların depremsel etkilere karşı davranışlarıyla ilgili yeni dizayn metotları geliştirmeye yöneltti. Yarı-rijit dizayn methodunun depremsel etkilere karşı iyi bir performans gösterirken bir bağlantının davranışını, geneneksel rijit yada mafsallı terminolojisine göre daha gerçekçi bir biçimde temsil ettiği söylenir. EC3 dizayn mühendislerini bu geleneksel anlayışın ötesine gitmeye teşvik eder, her ne kadar mafsallı bağlantıların moment taşımıyor olduğu sanısının güvenli bir varsayım olduğu ispatlanmış ise de. Fakat, ankastre bağlantılar için de aynı durum geçerli midir? Bu tez genel olarak bu soruya cevap aramaktadır. Yarı-rijit bağlantı olarak, tam rijit olarak bilinen ve çokça kullanılan uzatılmıs alın plakalı bağlantı tipi kullanılmıştır. Geleneksek sanıya göre bu tip bağlantılar tamamen rijit olmalı, başka bir deyişle, yük altında herhangi bir rotasyona uğramamadırlar yada rotasyon ihmal edilebilir derecede küçük olmalıdır. Tezin amacı ise, adı geçen“ihmal edilebilir”etkileri dikkate alarak sonuçları tamamıyle rıjit olarak dizayn edilen bağlantıların sonuçlarıyla karşılaştırmaktır. Bunun için, yarı rijit bağlantıların, EC3'e göre moment taşıma kapasitesi ve başlangıç rijitliği hesaplanmıştır. Yarı-rijit ve rijit bağlantılar 3 katlı, 9 katlı ve 20 katlı binalarda uygulanmış ve statik ve depremsel etkiler altında performansları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Analitik modellemeler, deprem mühendisliği simulasyonları alanında kendini ispatlamış bir yazılım olan Opensees ile yapılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, geleneksel yaklaşım statik yükler altında, bekleneceği gibi, yanal deplasmanları küçümsemektedir. Fakat deprem etkisi altında çok daha karmaşık ve genellemesi güç sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Unexpected failure of fully welded steel beam to column connections during the 1994 Northridge Earthquake has led the engineering community to study new design methods against seismic action of steel buildings. Semi-rigid design is said to perform well against dynamic loading while representing the connection behavior more realistic than the traditionally accepted“all or nothing attitude”. EC3 encourages designers to go beyond of the corresponding traditional attitude. Meanwhile however, assumption of“pinned connections carry zero moment”is proven to be safe. But, how about fixed connections? This thesis mainly seeks for an answer to the question. The semi-rigid connection used within the thesis is extended end plate connection, which is known and widely used as fixed type of connection. That is to say, the connection is supposed to be fully rigid, having no (or ignorable) rotational capacity under given loading. The main purpose of the thesis is to take into account the said“ignorable”effect and comparing the results with fully rigid connections. The moment carrying capacity and initial stiffness of the connections are calculated according to EC3. Semi-rigid and fully rigid connections are implemented to 3 story, 9 story and 20 story buildings and their performances in static and dynamic loadings are quantified and compared. Analytical modeling is done using Opensees software which is proven to be a reliable open source software framework for earthquake engineering simulations. Results have shown that the traditional approach underestimates, as expected, lateral displacements against static loading while dynamic loading leads entirely different results which are difficult to be generalized.