Influence of particle shape on dilatancy and liquefaction susceptibility
Parçacık geometrisinin genleşme ve sıvılaşabilirlik üstündeki etkisi
- Tez No: 409199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hacimsel genleşme, boşluk oranı (e) 'na direk bağlı olan ve özgül ağırlık (ID) ile efektif gerilmenin P'i sonucu olarak meydana gelen bir hacimsel parametredir. Ayrıca sıvılaşma, doymuş kohezyonsuz zeminlerin tekrarlı yükleme altında boşluklardaki su basıncının artışına bağlı olarak drenajsız durumundaki davranışıdır. Bu çalışmanın amacı, parçacık geometrisi etkisinin maksimum genleşme açısı ve sıvılaşabilirliğe etkisinin araştırılmasıdır.Bununla beraber,maksimum genleşme açısı ile sıvılaşabilirlik aras-ındaki ilişki de araştırılmıştır. Bu çalışmanın kapsamında öncelikle 3 farklı kum tipine ait olan 50 farklı parçacığın mikroskobik şekilleri, bir görüntü işlem programı (ImageJ) yardımı ile ortalama daireselliklerinin belirlenmesi yolu ile değerlendirilmiştir. Daha sonra her 3 kum tipine CD (konsolidasyonlu-drenajlı) üç eksenli basınç testi yapılarak, Çinicioğlu ve Abadkon (2015) bağıntısının hacimsel genleşme katsayıları αψ ve mψ elde edilmiştir. Sonuç olarak kum numeneleri üzerinde, maksimum genleşim açısı-sıvılaşmaya neden olan tekrarlama sayısı ilişkisini gözlemlemek amacı ile 4 farklı gerilme oranı genliğinde ve tekrarlı periyot kombinasyonlarında ve farklı konsolidasyon basınçlarında (50 kPa, 100 kPa ve 150 kPa) 200'den fazla tekrarlı direkt basit kesme deneyi uygulanmıştır. Araştırmanın ilerki aşamasında, diğer tekrarlı kayma parametreleri de dikkate alınmıştır. Başlangıç tekrarlı kayma gerilmesinin, konsolidasyon basıncının, gerilme oranı genliğinin ve tekrarlama periyodunun; maksimum genleşme açısı-sıvılaşmaya neden olan tekrarlama sayısı veya maksimum genleşim açısı-normalize edilmiş sıvılaşmaya neden olan tekrarlama sayısı değerlerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma ile vurgulanmak istenen en önemli nokta, farklı etkenlerin genleşim açısı ve sıvılaşabilirlik üzerindeki etkilerinin daha sayısal bir bakış açısı ile araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Dilatancy is a volumetric parameter directly dependant on void ratio (e), and as a result relative density (ID) as well as confinement pressure P'i . Besides, liquefaction is a behavior of saturated cohesionless soils under undrained condition, depending on the increase of pore water pressure inside the voids during cyclic loading. The effect of dilatancy on liquefaction phenomena has been studied by other researchers and in general, they concluded that phases of dilation can result in significant regain in shear stiffness and strength, as a result of instances of pore-pressure reduction. The aim of this study is to investigate the influence of particle shape on peak dilation angle and liquefaction susceptibility. Additionally, the correlation between peak dilatancy angle and liquefaction susceptibility is examined. For this purpose, first of all, microscopic pictures of 50 individual particles of 3 sand types were processed using an image processing software (ImageJ) to quantify their average circularity and roundness. Then conducting CD triaxial tests on each of 3 sand types, dilatancy constants αψ and mψ of Cinicioglu and Abadkon (2015) relationship were obtained. Finally over 200 cyclic simple shear tests were conducted on sand specimens observe peak dilatancy angle-number of cycles to liquefy relationships for the sand types. Defining normalized number of cycles to liquefy, the relationship between peak dilatancy angle and normalized number of cycles to liquefy was investigated. Other cyclic shearing variables were also taken into account. The effects of initial cyclic shear stress, consolidation pressure, stress ratio amplitude and cyclic period on dynamic behavior were investigated. The most important point about this study is probing the effect of different agents on dilation angle and liquefaction susceptibility from a more numerical point of view.