Forensic study on geosynthetic reinforced soil walls with corner turns
Köşe dönüşlü geosentetik donaltılı zemin duvarlar üzerine teknik çalışma
  1. Tez No: 409224
  2. Yazar: AYMAN RAOUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER, YRD. DOÇ. DR. MURAT HAMDERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Zemin kütlesinin mühendislik özelliklerine göre, duvar kesitlerinden oluşan yatay basıncı almak üzere geosentetik donatılar zeminlerde kullanılmaktadır. Bu durumda zemin içinde oluşan gerilmeler donatılar yardımı ile taşınır ve bu durumda geleneksel ağırlık tipi istinat duvarlarında olduğu gibi beton sistemler kullanılmasına gerek kalmaz. Fakat, bir geosentetik donatılı zemin yapısının köşelerinde keskin dönüşler olduğunda yapının yüzeylerindeki bloklarda istenilmeyen bazı durumlar gözlemlenebilmektedir. Bu mekanizmaya hangi kuvvetlerin yol açtığının ve karşı koyduğunun anlaşılmasına yönelik bir fikir elde edebilmek için köşe içeren geosentetik donatılı zemin yapılarının göçme mekanizmalarının araştırılmasına gereksinim duyulmuştur. Bu amaçla hem zemin ve geosentetik özellikleri hem de zemin-geosentetik ilişkisi, sıkıştırma etkileri ve duvar yüzeyinin katkısı araştırılmıştır. TNO Diana olarak bilinen bir numerik program kullanılarak bir numerik analiz modeli oluşturulmuştur. Modüler blok duvarların ön cephesini teşkil eden bloklar üzerindeki basınç ve çekme etkileri araştırılmış ve bir deneysel prototip model ile bu numerik analiz sonuçları doğrulanabilmiştir. Bu da numerik analizde belirtilen basınç/deplasman değerlerini araştırmada uygun bir tasarım prosedürü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic Reinforced Soil (GRS) involve the use of reinforcement inclusions to enhance the engineering properties of the soil mass. In doing so, the backfill soil is internally retained, which dispenses the primary need of conventional concrete elements, such as those adopted in a gravity retaining wall system. There were discrepancies exhibited on the facings of a GRS structure when there are sharp turns at the corner edges. This stemmed the need to examine the failure mechanisms associated with the GRS structure in order to develop an understanding of what drives and resists the mechanisms. In doing so, the soil and geosynthetic properties standalone were investigated, along with the soil-geosynthetic interaction, compaction effects and the facing contribution. A numerical analysis model was carried out using a numerical software TNO Diana. The compression and tension effects on the modular blocks used as facing elements in such walls were examined, and the patterns had corroborated well with an empirical prototype model, which indicates that the numerical analysis is suitable for inspecting the stress/strain values manifested as a design procedure.