Modeling of coupled nonlinear shear and flexural responses in medium-rise RC walls
Doğrusal olmayan eğilme ve kayma davranışı gösteren orta yükseklikteki duvarların analitik modellenmesi
  1. Tez No: 409225
  2. Yazar: BURAK HOROZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada orta narinlikteki (boy/en oranı 1.5 ve 2) betonarme perde duvarların çevrimsel yükleme koşullarında, doğrusal olmayan eğilme ve kayma deformasyonlarının etkileşimini kapsayan görece basit bir sonlu elemanlar modelleme yöntemi irdelenmiştir. Modelin çalışma prensibi kapsamında sabit yönlü çatlak modelleme yaklaşımı benimsenmiştir. Çatlak yüzeylerindeki kayma gerilmelerinin aktarımını temsil eden agrega kenetlenmesi ve kama etkisi mekanizmalarını daha iyi yansıtabilmek adına model formülasyonunda geliştirmeler yapılmıştır. Model Matlab yazılım ortamında geliştirilmiş, analizlerde yerdeğiştirme kontrollü bir doğrusal olmayan çözüm tekniği uygulanmıştır. Analitik model kapsamlı bir şekilde kalibre edilmiş ve analiz sonuçları, 5 adet orta narinlikteki (boy/en oranı 1.5 ve 2) betonarme perde duvar numunesi için elde edilmiş olan deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalardan gözlemlendiği üzere analitik model; yanal yük kapasitesi, rijitlik azalımı, histeretik eğrilerin şekli, süneklik ve orijin bölgesinde daralma gibi perde duvar davranış özelliklerini yeterli bir yaklaşıklıkla hesaplayabilmektedir. Eğilme ve kayma deformasyonlarının yanal yerdeğiştirmelere olan göreceli etkileri, duvar tabanındaki dönme ve birim şekildeğiştirmeler ve çatlak yönleri de analitik model tarafından makul doğruluk düzeylerinde tahmin edilmiştir. Ayrıca parametrik hassassiyet çalışmaları yürütülmüş ve model parametrelerinin analitik sonuçlara olan etkileri incelenmiştir. Çevrimsel yükleme koşulları altındaki betonarme perde duvarların etkileşim altındaki eğilme ve kayma davranışlarının güvenilir bir şekilde kestirilebilmesi için bu çalışmanın önemli bir aşama olduğu ve gelecek çalışmalara zemin hazırlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A macroscopic finite element modeling approach was adopted in this study for simulating the in-plane hysteretic lateral load behavior of medium-rise reinforced concrete structural walls with moderate aspect ratios (1.5 and 2), with coupled nonlinear flexural and shear response components. The constitutive formulation of the model is based on a fixed-crack-angle modeling methodology. Improvements were made on the constitutive model formulation, for better representation of the shear-aggregate-interlock effects in concrete,and dowel action on reinforcing bars, constituting the shear stress transfer mechanisms across the cracks. The model formulation was implemented into Matlab and analyses were performed using a drift-controlled nonlinear analysis solution strategy. The model was extensively calibrated for five heavily-instrumented wall specimens with moderate aspect ratios (1.5 and 2), and model predictions were compared with experimentally-measured responses at both global and local response levels. Response comparisons revealed that the model provides reasonably accurate predictions of the lateral load capacity, stiffness degradation, hysteretic shape, ductility, and pinching characteristics of the wall specimens investigated. The model also provides reasonable estimates of the relative contribution of flexural and shear deformations to wall displacements, longitudinal strain profiles and rotations along the base of the wall, and crack orientations. Sensitivity studies were also conducted to evaluate the variation of the analytical results with model parameters. The modeling approach implemented in this study is believed to be a significant improvement towards reliable prediction of the coupled shear-flexural response of reinforced concrete walls under cyclic loading conditions.