Experimental and numerical study on the cyclic behavior of connections in storage rack structures
Raf depolama sistemlerindeki bağlantıların sismik davranışı üzerine deneysel ve sayısal bir çalışma
  1. Tez No: 409223
  2. Yazar: RAHMAN SHAHSHENAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Öz ağırlıklarından daha az olan hareketli yükleri taşıyan binaların aksine depo rafları öz ağırlıklarından çok daha fazla yükleri taşımaktadır. Çaprazsız raf depolama çerçevelerinde koridor doğrultusundaki yanal rijitlik ve stabilite, yâri-rijit davranışı gösteren geçmeli kiriş-kolon birleşimler ile sağlanmaktadır. Bu elemanlar birleşim bölgesini oluşturmaktadır ve depo raflarında birleşimin davranışını kestirirken dönme kapasitesi ve olası mafsal noktaları önem taşımaktadır.Bu çalışmada endüstride yaygın olarak kullanılan rafların kiriş-kolon birleşimlerinin davranışları üzerine deneysel bir programın sonuçları sunulmaktadır. Sonuçları kıyaslamak için güvenilir referanslar yaratma amacıyla kiriş derinliği ve uç-bağlantı türleri 2 tip birleşim için değiştirilmiş ve değişik tiplerde toplamda 18 numune test edilmiştir. Bulonsuz iç içe geçmeli kiriş-kolon bağlantısı veri toplamayı zorlaştırmaktadır dolayısıyla kiriş-kolon bağlantısı için test yöntemleri ve özgün olarak geliştirilen deney düzeneği verilmiştir. Deney sonuçlarını doğrulamak amacıyla sayısal kontroller SAP2000 analiz programında yapılmış ve çeşitli parametreleri göz önünde bulundurarak bu gibi mekanik bağlantıların modelleme yaklaşımı açıklanmıştır. Testlerin simülasyonu ve modellenmesi için ANSYS sonlu elemanlar yazılımı kullanılmıştır. Esas olarak düğüm noktalarının değişik bölgelerde öngörülemez bozulmalara uğramasından kaynaklanan bu gibi birleşimlerin yarı-rijit davranışı, bu çalışmayı doğrusal ve elastik olmayan analizlere yönlendirmiştir. Analiz sonuçlar, dikkate alınan ilk rijitlik, nihai dayanım ve süneklik oranı test sonuçlarıyla uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Contrary to buildings which serve live loads lower than the self-weight, storage racks support much higher live loads than the self-weight. In unbraced frames of storage racks, the lateral stiffness and the stability along down-aisle direction are provided by means of beam-to-upright and base connections which are neither pinned nor fixed connections. Beam-to-upright connections govern the structural performance and stability of the whole system. Therefore, estimating the behavior of a connection, having knowledge about the failure modes and rotation capacity are of great importance. This study presents the main results of an experimental program on the response of beam-to-upright connections of racks commonly used in the Turkish market. The raw data are moment-rotation curves which characterize structural parameters of the joint. To create reliable references for comparing the results, beam-depth and end-connector types were tested for 2 different types of specimens, altogether 18 specimens were tested. Monotonic and slow quasi-static reversed cyclic tests were performed. Interlocked boltless beam-to-upright connections cause difficulties in collecting the data and measuring the parameters; therefore the testing procedures and originally developed set-up for beam-to-upright connections were proposed and modeled with FE models developed in SAP2000 v.15 software to establish reliable references. Numerical investigations were used to verify experimental results and to introduce a model of such connections considering various parameters. To simulate the test and to model the connection, ANSYS v.14 software was used. The semi-rigid nature of this type of connections which primarily is due to the unpredictable distortions at different components of the joint requires a nonlinear simulation through advanced analyses. ANSYS software results showed a good match with moment-rotation curve results with respect to initial stiffness, ultimate strength and the level of ductility.