Design and simulation of straight and tilted helical coils for magnetic resonance imaging
Manyetik rezonans görüntüleme için düz ve eğimli helezon bobinlerin tasarımı ve simulasyonu
  1. Tez No: 409250
  2. Yazar: MUHAMMET ZAHİD SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) altında gerçekleştirilen pediatrik kalp içi operasyonlar için 5 Fr kılavuz kateter geliştirilmesi projesi kapsamında, Sonlu Öge Metodu (SÖM) yöntemiyle helezon bobinler çalışılmıştır. Amaç, tasarlanan bobin yapılarını üretmeden test etmek için güvenilir bir yöntem ortaya koymaktır. MRG uygulamalarında kullanılabilecek farklı tipteki helezon bobin modellerinin karşılaştırılması amacıyla düz ve eğimli helezon bobinler çalışılmıştır. Bu helezon yapılarının matematiksel tanımlamaları belirtilmiş ve dipol hesaplaması yöntemiyle manyetik akı yoğunlukları gösterilmiştir. Bobin örneklerinin elektriksel ve manyetik özelliklerinin analiz edilebilmesi amacıyla farklı SÖM simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Bunu takiben, 10 mm ve 5 mm çaplarına sahip, değişken sarmal sayılarda düz ve eğimli helezon bobinler üretilmiştir. Üretilen bu 26 bobin bir ağ çözümleyici aracılığıyla test edilmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar, LC katater ucu modellemelerinde SÖM simülasyonlarının güvenilirliğini ortaya koymak için değerlendirilmiştir. Son olarak, aynı yöntem kullanılarak çifte eğimli helezon bobin yapısı içeren 1.5T MRG kateter cihazının konsept tasarım ve simülasyonları gerçekleştirilmiş ve rezonans frekansı yaklaşık 63 MHz olarak tespit edilmiştir. Bu tez çalışması paralelinde ana projenin bir parçası olarak devam ettirilen kateter üzerinde şekillendirilen LC rezonatör devresinin MRG testi, SÖM simülasyonlarını ve MEMS üretim metodlarını birleştirerek optimize edilmiş kateter yapıları tasarlamayı hedefleyen gelecek çalışmalar kapsamında ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, helical coils are studied through Finite Element Method (FEM) analysis and fabrications are done as a part of the project of 5 Fr guiding catheter design for paediatric intracardiac procedures performed under Magnetic Resonance Imaging (MRI). The aim is to provide a reliable method to test the designed receiver coil structures without the need for fabrication. Straight and tilted helical coils are studied in details in order to bring out comparison between di_erent models of helical coils which can be used for MRI applications. The mathematical expressions of these helices are pointed out and their magnetic ux densities are stated via dipole design methodology. FEM simulations are carried out for sample helical coils to make the computational analysis of their electrical and magnetic characteristics. After this, straight and tilted helical coils are fabricated having 10 mm and 5 mm diameter with changing winding numbers. These 26 fabricated coils are characterized via a vector network analyzer. The results are discussed to show the reliability of FEM simulations for their usage in catheter LC tip designs. Finally, a concept design and simulations of 1.5T MRI catheter device with double helical coils are performed using the same methodology, and the resonance frequency is found approximately as 63 MHz. The MRI test of a fabricated LC resonator circuit on catheter, which is carried out in parallel to this thesis study as a part of the overall project, is introduced in future works, aiming to combine FEM simulations and Micro Electro Mechanical Systems (MEMS) fabrication methods to produce optimized LC circuits for catheters.