Extensions to Asmuth Bloom secret sharing scheme
Asmuth Bloom sır paylaşım yöntemine eklentiler
  1. Tez No: 409249
  2. Yazar: OĞUZHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez başlığındaki“Eklentiler”ile Asmuth-Bloom yöntemine eklenen homomorfizm ve doğrulanabilme özellikleri ifade edilmektedir. Homomorfik operasyonlar gizli metinleri açmadan üzerinde işlem yapılabilmesine olanak sağlarken, doğrulanabilme ise güvenilir üçüncü şahıslara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Bu iki kabiliyet birlikte kullanılarak güvenli çok taraflı hesaplama yapılabilmektedir. Kriptoloji alanındaki ana başlıklardan birisi haline gelen çok taraflı hesaplama, tarafların kendi girdilerini paylaşmadan ortak işlem sonucunu elde etmelerini sağlar. Teknolojik gelişmelerle birlikte, kişisel veri saklama ve bu veri üzerinde işlem yapma talebi son yıllarda daha da artmaktadır. Veri üzerinde işlem yapılabilmesi için genellikle açık bir şekilde saklanması gizlilik konusunda kaygılara yol açmaktadır. Bu konuda ilk çalışma olarak Rivest ve ekibi tarafından homomorfik şifreleme yöntemi ile gizliliği sağlarken işlem yapılabileceği öne sürülmüştür. Yaklaşık çeyrek asır sonra 2009'da, güvenliği matematiksel bir problemin zorluğu kabulüne dayanan, ilk tamamen homomorfik şirfeleme algoritması Craig Gentry tarafından önerilmiştir. Bunun dışında, her koşulda güvenli, enformasyon teorisiyle güvenliği ispatlanabilen sır paylaşımına dayalı yöntemler de bulunmaktadır. Bu tezde, Asmuth-Bloom sır paylaşım yönteminin homomorfik yönü araştırılmıştır. Yöntem üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak bunların homomorfik etkileri ve güvenlik seviyeleri incelenmiştir. Tezin diğer bir önemli katkısı doğrulanabilir sır paylaşımı hakkında olup, Asmuth-Bloom yöntemine dayalı var olan doğrulanabilir yöntemler incelenip, zayıflıkları belirlenmiştir. Ayrıca, sınırsız hesaplama gücüne sahip saldırganlara karşı güvenli Asmuth-Bloom yöntemine dayalı ilk doğrulanabilir sır paylaşım yöntemi önerilmiştir ve bu yapı kullanılarak ortak rasgele sır paylaşım yöntemi inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term“Extensions”in the thesis title refers to homomorphism and verifiability additions to the Asmuth-Bloom scheme. Homomorphic abilities enable computations on hidden data without opening it, and verifiability eliminates the necessity of a trusted third party. Both abilities jointly facilitate secure multi-party computation. Multi-party computation has became one of the main research areas of the crypto-community with the goal to create a protocol to jointly compute a function using their inputs without revealing anything but the result. With the technological developments, the demand for personal data storage and computation have increased over the last decades. In order to maintain computational operations over the data, it is usually stored without encryption which brings along some privacy concerns. Rivest et al. proposed homomorphic encryption to overcome privacy issues, while keeping the functionality. After more than a quarter century, in 2009, Craig Gentry proposed the first fully homomorphic encryption scheme, and security of his scheme relies on an assumption of the hardness of a mathematical problem, i.e. the approximate GCD problem. Nonetheless, unconditionally or information-theoretically secure computation can be done by secret sharing schemes. In this thesis, we explore homomorphic properties of a well-known secret sharing scheme: Asmuth-Bloom scheme. We propose several modified versions having homomorphic properties with their security analysis. Another important contribution of the thesis is related to Asmuth-Bloom based verifiable secret sharing. First, we analyse the existing schemes and expose their weaknesses. Secondly, we propose the first verifiable secret sharing scheme secure against unbounded adversaries, and we apply this scheme to construct joint random secret sharing scheme.