Olfactory neurogenesis following acute injury
Akut hasar sonrasında koku nörogenezi
- Tez No: 409264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFAN HERBERT FUSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geçen yüzyılın büyük kısmında, nörogenezinin sadece embriyonik gelişim ile sınırlı olduğuna, yeni nöronların erişkin sinir sisteminde oluşmadığına inanılırdı. Ancak, şu anda nörogenezinin embriyonik dönem sonrası merkezi ve çevresel sinir sisteminde de meydana geldiği yaygın kabul edilen bir gerçektir. Diğer taraftan, yetişkin nörogenezisi memelilerde sınırlıyken, bu süreç teleost balık ve amfibiler gibi alt omurgalılarda yaygındır. Alt ve üst omurgalılardaki yüksek yenilenme kapasitesi nedeniyle koku duyu dokusu, nörogenezi çalışmaları için cazip bir modeldir. Duyusal koku nöronları sürekli bir hücre devir daimi geçirir ve yeni doğan hücreler tarafından değiştirilirler. Doku bütünlüğünü korumak için yapılan sürekli devam eden nörogeneziye ek olarak, koku epiteli akut yaralanmaya güçlü rejeneratif tepki oluşturma yeteneğine de sahiptir. Bu iki farklı nörogenez modlarına aracılık eden mekanizmaların farklılıkları ve ortak yönleri iyi anlaşılamamıştır. Bu tezde, hasar kaynaklı uyarılan nörogeneziyle ilişkili sinyal yolakları ve kök hücrelerin yeri, türü ve özelliklerini işlevsel olarak araştırmak için zebrabalığı koku dokusunda yapılan çalışmalar tarif edilmiştir. Hasara yanıt veren hücre alt popülasyonunu karakterize etmek ve aktive olan moleküler sinyal yollarını araştırmak için koku epitelinin doku çapında dejenerasyonu başlatıldı. Nörogenezi, müdahale edilmemiş dokuda, duyusal bölgenin her iki ucunda yer alan iki farklı proliferatif aktivite bölgesi ile sınırlandırılmıştır. Kimyasal hasara doku tepkisi hızlıdır ve tedaviden sonraki 12 saat içinde çoğalan hücrelerin sayısında önemli bir artış tespit edilmiştir. Doku onarımı için yapılan sınırlı nörogenezden farklı olarak, proliferatif aktivite doku boyunca dağılmıştır, ki bu da bazal epitel içinde bulunan ve hücre yaralanması sonrası aktifleşen ayrı bir kök hücre olduğunu düşündürmektedir. Proliferatif aktiviteyi görüntülemek için yaralanmadan önce ve sonra çift proliferasyon işaretleyici testi kullanmak, onarım koşullarında gerçekleşen nörogeneziye katkıda bulunan nörojenik bölgelerden gelen progenitör hücrelerin yerlerinin değiştiği olasılığını bertaraf etti. Yaralanma sonrasında oluşan dejenerasyon ve rejenerasyonun sebep olduğu gen ifadesindeki değişiklikler, hasar sonrası farklı zaman noktalarında moleküler tepkileri açıklamak için transkriptom profili ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For most of the last century, it was believed that neurogenesis is limited to embryonic development and does not occur in the adult nervous system. However, it is now an established fact that neurogenesis also occurs in the post-embryonic central and peripheral nervous system. Yet, adult neurogenesis is a limited process in mammals but more and widespread in lower vertebrates, such as teleost fish and amphibia. The olfactory sensory tissue is an attractive model to study neurogenesis due to its high regenerative capacity in lower and higher vertebrates. Olfactory sensory neurons undergo constant turnover and are replaced by adult-born cells. In addition to ongoing neurogenesis, which maintains the integrity of the tissue, the olfactory epithelium is also capable of mounting strong regenerative responses to acute injury. The differences and commonalities of the mechanisms that mediate these two different modes of neurogenesis are not well understood. Here, studies are described to functionally investigate the response of the olfactory epithelium to acute injury in zebrafish to understand the type, the location, and the properties of stem cells and signaling pathways that are involved in damage-induced neurogenesis. Tissue-wide degeneration of the olfactory epithelium was induced in combination with analysis of cell type-specific and proliferation markers to characterize the subpopulations of cells that respond to the injury and to investigate which molecular signaling pathways are activated. Neurogenesis in the unperturbed tissue is restricted to two distinct regions of proliferative activity, which are located on either end of the sensory tissue. The tissue response to chemical insult is rapid and within 12 h following treatment a significant increase in the number of proliferating cells can be detected. Different from the restricted pattern of maintenance neurogenesis, proliferative activity is distributed throughout the sensory tissue, suggesting that a distinct stem cell population located throughout the basal epithelium is recruited upon injury. Changes in gene expression following induced de- and regeneration was analyzed by transcriptome profiling to describe the molecular responses at different time points following damage.