The role of sustentacular cells in adult neurogenesis
Destek hücrelerinin yetişkin nörogenezdeki rolü
- Tez No: 409265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFAN HERBERT FUSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Koku alma dokusu, sinir sisteminin sınırlı yenilenme yeteneğinin benzersiz bir örneğidir. Koku duyu nöronları, doğrudan dış dünyaya maruz kaldığından, çevresel müdahaleye açıktır ve koku duyusunun devamlılığı için sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Ancak, nöronal öncü hücrelerin çoğalmasının doku düzeyinde nasıl düzenlendiği sorgulanmaya açıktır. Omurgalı koku alma dokusu, nöronal kök hücre, öncü hücre topluluğu ve koku alma nöronları ile birlikte, destek hücresi de denilen özel bir tip koku-glia hücrelerinden oluşur. Buna karşın, koku dokusu kök hücreleri ile belirtilen destek hücreleri zebrabalığında henüz tanımlanmamıştır. Bu çalışmada zebrabalığı koku epitelinin hücresel yapısına ve farklı hücre tiplerinin fizyolojik rollerine dair daha geniş bir bakış açısı kazanmak için, zebrabalığı koku dokusunu oluşturan farklı hücre tiplerinin moleküler ve fizyolojik karakterizasyonlarını gösterdik. Zebrabalığı destek hücrelerini ara iplik sitokeratin II'yi hedef alan boyama yöntemi kullanarak, ilk defa olarak gözlemleyebildik. Destek hücrelerinin, dokunun duyusal bölgesi boyunca, bol miktarda, düzenli aralıklarla bulunduğunu ve dokunun apiko-bazal yüzeyini kapladığını gösterdik. İlginç bir şekilde, destek hücrelerinin, öncü hücre belirteci, Sox2 için pozitif olduğunu gözlemledik. Bu sebeple destek hücrelerinin koku duyusu nöronlarının yenilenmesine, birbirini dışlamayan iki şekilde katkı sağladığı söylenebilir. Destek hücreleri ters-farklılaşmayla nöronal öncü hücre kimliğini yeniden kazanabilir ya da koku epiteli dokusundan aldığı sinyallerin bazal kök hücre/öncü hücre topluluklarına iletilmesini sağlar. Bu olasılıkların araştırılması için, sitokeratin II boyaması, çoğalma analizi olan BrdU analizi ve nöronal öncü belirteci olan Nestin ve Sox2 boyaması ile birleştirildi. Destek hücrelerinin doku ve kök hücreler arasındaki iletişimi sağladığı tezini incelemek için koku dokusu mikro-kesiti üzerinde pürin uyarımı ve farmakolojik uygulamalar ile birlikte işlevsel Ca2+ görüntülemesi yöntemine başvuruldu. Deneylerimizin sonucu, destek hücreleri ile bazal olarak yerleşmiş öncü hücreler arasındaki doğrudan iletişimi destekler şekilde, hem destek hücrelerinin hem de bazal olarak yerleşmiş hücre popülasyonunun pürin uyarımına yanıt verdiğini, fakat yanıtların geliştirilmesinde farklı almaçların kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The olfactory epithelium (OE) provides a unique exception to the limited ability of the nervous system to regenerate itself. Olfactory sensory neurons (OSN) are directly exposed to the outside world, prone to environmental insult, and need to be replaced continuously to maintain a sense of smell. An open question is, how proliferation of neuronal progenitors is regulated at the tissue level. Generally, the vertebrate olfactory sensory tissue is composed of OSN, sustentacular cells (Sus), which is a unique type of olfactory glia, as well as neuronal stem cell and precursor populations. However, olfactory stem cells and Sus have not been described in zebrafish. To gain more insight into the cellular architecture and physiological role of different cell types in the zebrafish OE, immunohistochemical stainings with cell type-specific markers and physiological studies of intercellular signaling were performed. Immunohistochemistry against the intermediate filament cytokeratin II, for the first time, visualizes the entire population of zebrafish Sus. Sus are abundant, span the entire apicobasal dimension of the tissue and are regularly spaced throughout the sensory region of the epithelium. Interestingly, Sus also appear to be positive for the progenitor marker Sox2. Thus, Sus may contribute to olfactory sensory neuron regeneration in two, not necessarily exclusive ways. Sus could dedifferentiate and reacquire neuronal progenitor cell identity or they could communicate signals from OE tissue to basal stem cell / progenitor populations. To investigate these possibilities, cytokeratin II immunohistochemistry was combined with BrdU cell proliferation assays and immunohistochemistry for neuronal progenitor markers, such as nestin and sox2. To examine if Sus can communicate between the tissue and stem cells, functional Ca2+-imaging and pharmacological manipulation was performed on olfactory tissue slices upon purine stimulation. The outcome of these experiments suggests that both Sus and a basal cell population respond to purine stimulation but may utilize different receptors to mediate responses, supporting the possibility of direct signaling Sus onto basal neuronal precursors.