Tavşanlardan elde edilen çeşitli dokularda glutatyon ve lipid peroksit düzeylerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
  1. Tez No: 19147
  2. Yazar: NURSEL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN MENEVŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
_40_ ÖZET Çalışmamızda 10 tane tavşandan alman karaciğer dokusunda,koku alma epitelinde, solunum epitelinde glutatyon ve lipid peroksit düzeylerine, eritrositlerde glutatyon ve plazmada lipid peroksit düzeylerine bakıldı. Karaciğer dokusunda bulduğumuz glutatyon düzeyi literatür ile karşılaştırıldığında uyumlu bulunurken, lipid peroksit düzeyi literatürdeki bazı çalışmalara göre düşük, bazı çalışmalara göre yüksek bulundu. Koku alma ve solunum epitelinde glutatyon düzeyi ve lipid peroksit düzeyi karaciğer dokusuna göre daha düşük bulundu. Eritrositlerde glutatyon ve plazmada lipid peroksit düzeyi literatür ile uyumlu bulundu. Dokularda glutatyon düzeyi Ellman'ın metodu ile, lipid peroksit düzeyi thiobarbituric acid test metodu ile, eritrositlerde glutatyon düzeyi Beutler Ernest' in metodu ile, plazmada malondialdehit düzeyi Yagi'nin metodu ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
-**- SUMMARY In this study, glutathione and lipid peroxide levels in liver tissue, olfactory epitelium and respiratory epitelium, glutathione level in erythrocytes and lipid peroxide level in plasma were studied on 10 rabbits. Glutathione level values obtained from liver tissue were in agreement with literature. Lipid peroxide level was found to be low when compared to some previous works while it was high when compared to some others. Glutathione and lipid peroxide level in olfactory epitelium and respiratory epitelium were found to be low when compared to those in the liver tissue. Glutathione level in erythrocytes and lipid peroxide level in plasma were found to be similar to those in the literature. Glutathione level in tissues was studied by using Elman's method. Thio barbituric acid test method to study lipid peroxide level, Beutler Ernest's method to study glutathione level in erythrocytes and, Yagi's method to study malondialdehyde level in plasma were used in the experiments.