Selective neurogenesis in the zebrafish olfactory epithelium
Zebrabalığı olfaktör dokusunda seçici nörogenez
  1. Tez No: 409267
  2. Yazar: BÜŞRA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFAN HERBERT FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yetişkin sinir sisteminde nörogenez sınırlı bir süreçtir. Olfaktör epiteli (OE) bu sınırlamada istisnadır ve organizmanın yaşamı boyunca kaybolan nöronları yenileme kapasitesini korur. Kimyasal algılayıcı nöronlar sınırlı bir ömre sahiptir ve sürekli yeni nöronlarla yer değiştirilmesi gerekmektedir. Zebrabalığı OE farklı kimyasal alıcı ifadelerine göre sınıflandırılabilen, morfolojik olarak birbirinden farklı en az dört farklı kimyasal algılayıcı hücrelere sahiptir. Olfaktör nörogenezinde temel moleküler mekanizmalar ortaya çıkarılmışsa da, bu olayın hücre tiplerine özel olup olmadığı hakkında henüz çok az şey biliniyor. Olfakör dokudaki kök hücre aktivitesinin hücre tipine özel olup olmadığı sorusunu cevaplamak adına, canlı içerisinde belli hücre gruplarını seçici olarak öldürecek deneysel bir paradigma tasarlandı. Bu amaçla geçici olarak OMP promotorunun kontrolü altında bakteriyel NTR genini ifade eden transgenik zebrabalıkları oluşturuldu. NTR geni, metronidazol (MTZ) olarak bilinen ön ilacı hücre için toksin olan bir ürüne çevirir ve seçici olarak NTR genini ifade eden hücreleri öldürür. Bu tezde sunulan araştırmalar, OMP ifade eden silli hücreleri başarılı şekilde öldürülebileceğini ve bu kaybın seçici olarak öldürülen hücreleri tekrar yerine koymak için nörogenezde bir artışa sebep olacağını anlamayı amaçlar. NTR ifade eden embriyolar üzerindeki MTZ uygulama sonuçları, MTZ uygulamasının NTR ifade eden transgenik hücreleri özel ve verimli bir şekilde öldürebildiğini ileri sürüyor. Ancak embriyoların erken gelişim sürecindeki süregelen nörogenez oranı, özellikle deneyin ilerleyen zaman dilimde, hücre öldürülme etkisini maskeliyor. NTR ile birlikle ışıkla çevrilebilen florasan proteini, dendra2'yi ifade eden transgenik plasmit, önceden var olan hücreler ile MTZ uygulamasının başlangıcından sonra doğan hücreleri ayırmayı sağlaması bekleniyordu. Yine de, algı nöronlarındaki çevrilmiş dendra2 proteinin sınırlı kararlılığı, kısa deneysel zaman diliminde bu analizi sınırlandırıyor.
Özet (Çeviri)
Neurogenesis in the adult nervous system is a limited process in higher vertebrates. The olfactory epithelium (OE) is an exception to this limitation and maintains the ability to regenerate lost neurons throughout the lifetime of the organism. Chemosensory neurons have a limited lifespan and need to be replaced continuously by new neurons. The zebrafish OE contains at least four morphologically distinct types of chemosensory cells that are molecularly characterized by their expression of different chemoreceptors. Even though a basic understanding of molecular events involved olfactory neurogenesis has emerged, little is known about the cell type specificity of this process. To address the question whether stem cell / progenitor activity in the OE is cell type-specific, an experimental paradigm to selectively ablate distinct subpopulations of chemosensory neurons in vivo was devised. To this end, transient transgenic zebrafish embryos expressing the bacterial nitroreductase (NTR) gene under the control of the cell type-specific OMP promoter were generated. NTR converts the prodrug metronidazole (MTZ) into a cytotoxic product that selectively kills the cells that express the NTR enzyme. The studies presented in this thesis aim to understand, if a selective loss of OMP expressing ciliated cells can be achieved and if this loss results in increased neurogenesis to selective replace the lost cell type. Results of MTZ treatment in early NTR-expressing embryos suggest that MTZ treatment efficiently and specifically kills transgenic neurons. However, the rate of ongoing neurogenesis during early embryonic development masks the effect of cell ablation, especially at later experimental time points. Transgenic constructs expressing the photo-convertible fluorescent protein dendra2 along with NTR should enable the distinction between previously existing cells and cells that were born after the onset of metronidazole treatment. Yet, the limited stability of converted dendra2 in sensory neurons limits this analysis to short experimental time windows.