The contribution of innate immune cells to regeneration of the zebrafish olfactory epithelium
Doğal bağışıklık hücrelerinin zebra balığı olfaktör epiteli rejenerasyonuna olan katkısı
- Tez No: 792631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFAN H. FUSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Genetics, Microbiology, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Doku hasarını, hemen ardından sıkı bir şekilde koordine edilen immün cevabı takip eder. Bu cevap dokunun fonksyonel ve yapısal bütünlüğünü geri kazanmak için gereklidir. İmmün cevabının regüle ediliş biçimi, ardından gelen rejenerasyon süreciyle yakından alakalıdır. Gelişmiş omurgalılar nöronal doku rejenerasyonunda kısıtlı bir kapasiteye sahiptir. Ancak, periferal olfaktör epiteli, duyu nöronlarını hayat boyu devam eden bir devir daim ile yeniler. Zebra balığı gibi rejenerasyon kapasitesi yüksek organizmalar, sinir sistemi dokularını daha hızlı ve efektif biçimde yenileyebilirler. Bu çalışma, doğal bağışıklık hücreleri ile yetişkin zebra balığı olfaktör epiteli rejenerasyonu arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefler. Bu amaçla, nötrofil ve makrofajların olfaktör duyu nörojenezine olan katkıları deneysel hasar sonrası olfaktör epitelinde incelenmiştir. Karakterizasyon odaklı kualitatif çalışmalar ve kuantitatif analizler ışığında nötrofil ve makrofajların hasarsız dokudaki bazal yoğunlukları ve hasardan sonra dokuya infiltrasyonları belirlenmiştir. Hücre-tipi spesifik deplesyon yöntemiyle, nötrofiller morfolino oligomerleri kullanılarak ve makrofajlar liposomal klodronat kullanarak sistemik olarak elimine edilmiştir. Nötrofil ve makrofajların olfaktör epiteli nörojenez ve rejenerasyonuna olan fonksyonel etkileri araştırılmıştır. Nötrofillerin sistemik eliminasyonu hasarlı epiteldeki proliferatif aktiviteyi keskin bir düşüşle azaltmıştır ve nörojenik olayları ciddi biçimde zayıflatmıştır. Deneysel sonuçlar, nötrofillerin hasar kaynaklı tamir nörojenezini regüle ediyor olabileceğini ve olfaktör epitelinin tam rejenerasyonu için gerekli olduklarını göstermektedir. Ayrıca nötrofillerin, olfaktör epitelin fizyolojik durumlar altında gerçekleştirdiği bakım nörojenezine fonksyonel bir katkıda bulunmadıkları gözlenmiştir. Makrojajların ise, olfaktör epiteline hasar sonrası istatistiksel olarak kayda değer bir infiltrasyon göstermedikleri, aynı zamanda olfaktör duyu nörojenezine fonksyonel bir katkıda bulunmadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tissue injury is immediately followed by a strictly coordinated immune response, which is necessary to restore the functional and structural integrity of the tissue. The regulation of the immune response is closely linked to the quality and extent of the regeneration process. Higher vertebrates exhibit a limited ability to accomplish complete regeneration of neuronal tissues. The peripheral olfactory epithelium (OE) on the other hand, undergoes a lifelong continuous turnover of sensory neurons. Regenerating organisms like the zebrafish, have even a higher capacity to achieve a rapid and full recovery of both central and peripheral nervous system tissue. This study aims to understand the relationship between innate immune cells and the regenerative events in the adult zebrafish OE by analyzing neutrophil and macrophage contributions to OSN neurogenesis following experimental injury. Qualitative analysis and quantitative assays established the baseline occupancy of neutrophils and macrophages in the intact tissue as well as their level of recruitment in response to injury. Using a cell type-specific depletion approach, temporal systemic elimination of neutrophils and macrophages was applied via VMO-knockdown and clodronate liposome administration, respectively. The selective contribution of neutrophils and macrophages to zebrafish olfactory sensory neurogenesis and regeneration were examined at the structural level. Systemic depletion of neutrophils resulted in a sharp decrease in the proliferative activity in the degenerated tissue and severely impaired the neurogenic process. Altogether, the results indicate that neutrophils may be regulating injury-induced repair neurogenesis and are necessary to achieve full regeneration of the OE. In contrast, neutrophils had no significant functional influence on the physiological turnover of the OE via maintenance neurogenesis events. Macrophages on the other hand, did not exhibit notable recruitment or showed any functional contribution to OSN neurogenesis.