Radical polymerization of DMAM (Dimethylacrylamide): A computational study
DMAM'ın (Dimetilakrilamit) radikal polimerleşmesi: Hesapsal bir çalışma
  1. Tez No: 409317
  2. Yazar: BERKEHAN KURA
  3. Danışmanlar: PROF. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Serbest radikaller oldukça reaktif oldukları için serbest radikal tepkimeleri hızlı bir şekilde ilerler ve yüksek molekül ağırlığına sahip polimerler kısa süre içinde sentezlenir. Bu gerçek, serbest radikal tepkimelerinin endüstride tercih edilir olmasını sağlar. Buna rağmen, sentezlenen polimerin taktisitesini serbest radikal tepkimelerinde kontrol etmek kolay değildir. Polimerin taktisitesini kontrol etmek önemlidir çünkü taktisite polimerlerin pek çok fiziksel özelliğini belirler. Isobe'nin grubu, Lewis asit katalizörlerinin kullanımının, poliakrilamitlerin izotaktisitesini özellikle metanolde arttığını tespit etmiştir. Dimetilakrikamit (DMAM), çalıştıkları akrilamitlerden biridir. Bu çalışmada DMAM'ın polimerleşmesinin yayılma adımının modellenmesi istenmektedir. Bunun için ikili ve üçlü zincirler, ScCl3 lü ve ScCl3 süz şekilde modellenmektedir. Geçiş konumları ve reaksiyon girenleri optimize edilmektedir ve hem izotaktik hem de sindiyotaktik mekanizmalar için yayılma reaksiyon hız sabiti belirlenmektedir. Alınan sonuçlar Lewis asitlerinin çoklu koordinasyon özelliklerinin izotaktisiteyi tercih ettirdiği fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Since free radicals are highly reactive species, free radical polymerization proceeds fast and high molecular weight polymers are synthesized in a short period of time. This fact makes free radical polymerzation favored in industry. However, controlling the tacticity of the synthesized polymer is not easy in free radical polymerization. Controlling tacticity of a polymer is important because tacticity designates many physical properties of a polymer. Isobe group found that Lewis acid, used as a catalyst favors the isotacticity of polyacrylamides, especially in methanol. Dimethylacrylamide (DMAM) is one of those acrylamides that they study. In this study, it is desired to model the propagation step of polymerization of DMAM. Dimeric and trimeric chains are modeled with and without ScCl3. Transition states and reactants are optimized and propagation rates are designated for isotactic and syndiotactic polymerization pathways. Our results supports the idea that multicoordination properties of Lewis acids favor the isotacticity.