Sedanter bayanlarda elastik direnç antrenmanlarının postüral kontrole etkisi
The effect of elastic-resistance training on postural control in sedentary women
  1. Tez No: 409331
  2. Yazar: YAĞMUR KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEKİN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada sedanter bayanlarda 8 haftalık elastik direnç bant antrenmanlarının vücut kompozisyonu ve postüral kontrole etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın deney ve kontrol grubunu, Selçuk Üniversitesinin farklı bölümlerinde eğitim gören 34 sedanter bayan oluşturmuştur. Denekler rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır (Deney: 17, Kontrol: 17). Deney (egzersiz) grubunu oluşturan bireylerin yaş ortalaması 21,82 ± 1,91 yıl, boy uzunluğu ortalaması 161,68 ± 6,02 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 62,92 ± 8,81 kg olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubunu oluşturan bireylerde ise yaş ortalaması 21,94 ± 1,34 yıl, boy uzunluğu ortalaması 161,32 ± 5,07 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 56,01 ± 5,25 kg olarak belirlenmiştir. Egzersiz grubundaki deneklere ilk 3 hafta kırmızı, sonraki 3 hafta mavi ve son 2 hafta gümüş renkte elastik bant kullanılarak 8 hafta boyunca, haftada 3 kez, her renk bant için %100 gerilimle egzersiz yaptırılmıştır. Egzersizler 3 set, 10-15 tekrar sayısı, setler arası 30 sn ve hareketler arası 15 sn dinlenme süresi verilerek uygulanmıştır. 10 dk ısınma, 40 dk egzersiz, 10 dk soğuma yaptırılarak toplamda 60 dk olmak üzere bir egzersiz uygulaması planlanmıştır. Antrenman öncesinde ve sonrasında her iki grubun deneklerinden vücut kompozisyonu ve postüral kontrol parametreleri kaydedilmiştir. Deney ve kontrol grubunun gruplar arası ön test-son test karşılaştırılmasında Independent Samples t-Testi ve Mann Whitney U Testi, grup içi ön test-son test karşılaştırması için ise Paired Samples t-Testi ve Wilcoxon Z Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effects of elastic resistance band training on body composition and postural control in sedentary women. Thirty-four sedentary females participated voluntarily from University of Selcuk in this study. Participants was randomly placed into one of two groups (Experimental = 17, Control = 17). The age of Experimental Group was 21,82 ± 1,91 years, height was 161,68 ± 6,02 cm, and weight was 62,92 ± 8,81 kg The age of Control Group was 21,94 ± 1,34 years, height was 161,32 ± 5,07 cm, and weight was 56,01 ± 5,25 kg. The elastic resistance training program lasted 8 weeks with 3 sessions per week. Experimental Group performed elastic resistance band training with red color for first 3 weeks, blue color for second 3 weeks and last 2 weeks. The subjects carried out exercises 3 set, 10-15 repetitions with 15 seconds rest between exercises. The rest between sets was 30 seconds. The subjects underwent a standard warm-up for 10 minutes in every session. The elastic resistance training lasted 40 minutes for each session. After the training, all subjects performed a standard cool down for 10 minutes in each session. After and before 8 weeks training period, all subjects in experimental group and control group participated body composition and postural control measurements. Independent t-Test and Mann Whitney U Test were conducted to compare differences between experimental and control groups. Paired t-Test and Wilcoxon Z Test were used to compare differences between pre and posttests. There is no significant difference between pre and posttests in BMI (p>0,05).