Cinsel istismar mağduru çocukların psiko-sosyal durumlarının istismara ait özellikler açısından tanımlanması
Determination of the psychosocial situations of the sexually abused children in terms of the characteristics of the abuse
  1. Tez No: 409330
  2. Yazar: ÖZKAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Cinsel istismar mağduru çocukların koruma ve bakım altında bulundurulduğu ve rehabilitasyonlarının sağlandığı Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezleri (BSRM)'nde yapılan çalışma, 9-17 yaş grubundaki cinsel istismar mağduru kız çocuklarında istismara ilişkin değişkenler açısından anksiyete ve depresyon düzeylerini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma örneklemi, Samsun ve Ordu illerinde bulunan 3 farklı BSRM'de koruma ve bakım altında bulunan 54 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan çocuklara“Sosyo-Demografik Özellikler Anketi”,“Çocuklar İçin Sürekli Anksiyete Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği”uygulanmıştır. İstismara ait özellikleri tanımlayan“Cinsel İstismara Ait Özellikler Anketi”çocuklara ilişkin dosya bilgilerinden alınan bilgiler doğrultusunda doldurulmuş, istismarla ilgili çocuklara herhangi bir soru sorulmamıştır. Veriler SPSS v.16.0 ile analiz edilmiş ve elde edilen verilerin istatistiksel analizinde bağımsız gruplar için t-test, Khi-Kare test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Shapiro-Wilk testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre; çocukların anksiyete ve depresyon düzeyi puan ortalamaları 45,00 ± 6,99 ve 22.09±9.33'tür. Anksiyete ve Depresyon Ölçeği puanları arasında pozitif korelasyon vardır (r=0,682 p=0.0001 p0,05; F (2,51)= 0,539 p=0,587 ; p>0,05). Cinsel istismara sadece bir kez maruz kalan çocukların Anksiyete Ölçeği puan ortalamaları, istismarın diğer gerçekleşme sürelerine göre daha yüksektir (F (2,51)= 0,546 p=0,582 ; p>0,05). Cinsel istismara bir yıldan az süredir istismara maruz kalan çocukların Depresyon Ölçeği puan ortalamaları, istismarın diğer gerçekleşme sürelerine göre daha yüksektir fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (F (2,51)= 0,081 p=0,922 ; p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the research applied in Care and Social Rehabilitation Centers where child sexual abuse victims are put under protection and maintenance and are rehabilitated is to determine levels of depression and anxiety of sexually abused female children between 9-17 in terms of variables of the abuse. The research sample consists of 54 children who are put under protection and maintenance in three different Care and Social Rehabilitation Centers in Samsun and Ordu. The children who participate in research are implemented“Socio-demographic Characteristics Survey”,“Trait Anxiety for Children Scale”and“Depression for Children Scale”.“Sexual Abuse Characteristics Survey”defines the characteristics of the abuse filled with the information taken from the files of the children and those children were not asked any question about the abuse. Datas were analyzed with SPSS v. 16.0 and statistical t-test, Khi-Kare test, one-way analysis of variance, Shapiro-Wilk test and Pearson correlation tests were used for independent groups in statistical analysis of obtained datas. According to the result of the research, point averages of anxiety and depression levels of the children are 45,00 ± 6,99 and 22.09±9.33. There is a positive correlation between Anxiety and Depression Scale points (r=0,682 p=0.0001 p0,05; F (2,51)= 0,539 p=0,587 ; p>0,05). Point averages of Anxiety Scale of the children who are sexually abused only once are higher than other processes of the abuse (F (2,51)= 0,546 p=0,582 ; p>0,05). Point averages of Depression Scale of children who are sexually abused less than one year are higher than other processes of the abuse but this difference is statistically insignificant (F (2,51)= 0,081 p=0,922 ; p>0,05).