Tıbbi Sosyal hizmet birimine başvuran bireylerin sosyal destek algılarının incelenmesi
Investigating of the social support perceptions of i̇ndividuals who apply to the medical social service unit
  1. Tez No: 409336
  2. Yazar: KUBİLAY İBRAHİM ZALANKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma sosyal hizmet birimine başvuran bireylerin sosyal destek algılarının incelenmesi amacına yönelik olup betimsel nitelikte bir çalışmadır. 1 Ocak – 30 Haziran 2013 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sosyal Hizmet Birimi'ne başvuran bireylerden 100 birey araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sosyal hizmet birimine başvuran bireylerin sosyo-demografik bilgilerini kapsayan bir anket formu, ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizlerden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kurskal Wallis, Mant wintney analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal hizmet birimine başvuran bireylerin aileden algıladıkları sosyal destek düzeyi normal, arkadaşlardan, özel insanlardan ve toplam algıladıkları sosyal destek düzeyi ise düşük seviyededir. Tıbbi sosyal hizmetin sosyal destek boyutunda daha çok aktifleşmesi için, gerekli politika ve uygulamaların multidisipliner bir yaklaşımla hazırlanması ve diğer disiplinlerle birlikte sosyal sorunlara müdahalede bütünsel bir bakış sergilenmesi kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Investigating of the social support perceptions of individuals who apply to the Social service unit. The research is oriented for the purpose of invastigating of the social support perceptions of individuals who apply to the social service unit and it is a descriptive study. A hundred of the individuals who applied to Erzurum Regional Training and Research Hospital social service unit between the dates January 1st and June 30th in 2013 composed the sample of this research. To collect data, a questionnaire form including the socio-demographic information of indivuduals who applied to social service unit and multi-dimensional perceived social support scale (MPSSS) is used. The data was gathered through face to face interview by the searcher. Among the statical analysis; number, percentage, average , standart deviation, Kurskal Wallis, Mant wintney analysis was used to evaluate the data. According to the research results, the level of the social support is normal which the indivuduals applied to social service unit, percevied from the family and social support level which they percevie from friends, special people and the total scheme of the social support level is low. Medical social services, preparation of the necessary policies and practices with a multidisciplinary approach to activation is inevitable that much more social support dimensions of a holistic view on social issues interfere with other disciplines.