Sinonazal bölgede yer alan anatomik yapılar ve varyasyonlarının yaş ve cinsiyetle olan ilişkisinin çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Evaluation of anatomical features and their variations in sinonasal region regarding to their relation with age and gender using multidetector computerized tomography
  1. Tez No: 409348
  2. Yazar: SÜMEYRA DOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT, DOÇ. DR. ALİ SAMİ KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sinonazal bölge, insanda en çok anatomik varyasyon gösteren bölgelerden biri olup, bu anatomik varyasyonların sinus inflamasyonu patogenezinde etkin bir faktör olması yanında ayrıca bazı baş ağrılarında da önemli rol oynadığı bildirilmektedir. Bu araştırmada metrik ölçümler ve varyasyonları yaş grupları, cinsiyet ve lateralizasyona göre karşılaştırma amaçlandı. Sinonazal bölgede herhangi bir cerrahi operasyon geçirmeyen ve travma hikayesi bulunmayan 200 hastanın (4-72 yaş aralığında) BT görüntüleri aksiyal, sagittal ve koronal planlarda incelenerek belirli noktalar arası uzunluk, yükseklik ve genişlik ölçüldü. Aynı zamanda bazı varyasyonlar da tespit edilerek yaş grupları ve cinsiyetler arasında kıyaslamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Sinonasal area is one of the most common areas with anatomic variations in human; such anatomic variations are efficient factors in pathogenesis of sinus inflammation and some headaches. In this study, we aimed to compare metric measurements and variations according to the age groups, gender and lateralization. CT images on axial, sagittal and coronal planes of 200 patients ( age range; 4-72 years) who had not any surgical procedure on the sinonasal area and trauma history were examined; lengths, heights and widths were measured between certain points. Furthermore, some variations were also detected and comparisons between the age groups and genders were performed.