CT görüntüleri kullanılarak septum nası deviasyonlu hastalarda concha bullosa varlığının araştırılması
Investigation of the presence of concha bullosa in patients with septum septum nasi deviation using CT images
- Tez No: 887709
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Nasal septum, burnun önemli anatomik yapısı ve desteğidir. Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvurulan en sık sebeplerden biri de burun tıkanıklığıdır. Septum nasi deviasyonu burun tıkanıklığına zemin hazırlayan etkenlerden arasında yer almaktadır. Septum nasi'de meydana gelen deviasyon sonucunda paranasal sinüslerde çeşitli anatomik varyasyonlar meydana gelir. Oluşan anatomik varyasyonlar arasında concha bullosa da yer almaktadır. Septum nasi deviasyonu ile concha bullosa varlığı nasal pasajı tıkayarak nefes alma sürecinde sorun yaratmaktadır. Çalışmamız septum nasi deviasyonuna sahip bireylerde radyolojik görüntüleri mevcut 278 hastanın 3D-MPR yöntemi ile concha bullosa varlığı incelendi. Septum nasi ölçümleri yapılan hastalarda concha bullosa varlığı irdelendi. Yapılan ölçümler ile septum nasi uzunluğu, septal deviasyon açısı, septal deviasyon miktarı ölçülerek birbirine oranlandı. Çalışmamızda tespit edilen septum nasi uzunluğu arasında fark olmadığı belirlendi (p>0,05). Septal deviasyon açısı ile septal deviasyon miktarı arasında anlamlı fark olduğunu belirlendi (p0,05). Sol septal açı gruplarında concha bullosa varlığının anlamlı olduğu görüldü (p0,05). Concha bullosa tipleri ile cinsiyet arasında anlamlı farklılık belirlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The nasal septum is an essential anatomical structure and also a support for nose. One of the most common problems in the otolaryngology clinic is nasal congestion. Nasal Septum Deviation is one of the factors that cause nasal congestion. As a result of the deviation occurring in the nasal septum, various anatomical variations occur in the paranasal sinuses. Concha bullosa is also among the anatomical variations. The incidence of concha bullosa with nasal septum deviation blocks the nasal passage and causes problems in the breathing process. In the study, the incidence of concha bullosa was examined by 3D-MPR method in 278 patients with septum deviation whose radiological images were available. The incidence of concha bullosa was examined in patients with septum measurements. With the measurements made, the length of the nasal septum, the angle of septal deviation, the amount of septal deviation were proportioned to each other by measuring. The incidence of concha bullosa was examined in patients who had septum measurements, and the measurements were compared to each other according to their length, septal deviation angle, and septal deviation amount. It was determined that there was no difference between the nasal septum length detected in the study (p>0.05), and there was a significant difference between the septal deviation angle and the amount of septal deviation (p0.05). The concha bullosa was significant in the left septal angle groups (p0.05). There was no significant relation between concha bullosa types and gender (p>0.05).